Málokedy sa stáva, že by demografická štatistika bola predmetom sporu. Podľa prvých údajov zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 (SODB 2021), ktoré zverejnili štatistici, má Bratislava 475-tisíc stálych obyvateľov.

To je na prvý pohľad impozantný nárast, v roku 2011 totiž v meste žilo oficiálne iba 411-tisíc ľudí. Podľa magistrátu je však skutočný počet obyvateľov metropoly ešte vyšší.

„Rozdiel 20-tisíc ľudí, ktorých register fyzických osôb eviduje v Bratislave tiež, no v sčítaní neboli zahrnutí, zatiaľ Štatistický úrad SR presvedčivo nevysvetlil. Práve vysvetlenie týchto rozdielov bolo jedným z hlavných cieľov SODB 2021,“ podotýka hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková.

Bratislava argumentuje napríklad analýzou vládneho Inštitútu finančnej politiky, ktorý už v roku 2018 pracoval v prípade Bratislavy s počtom 492-tisíc obyvateľov.

Populácia za milióny

„Údaje sú správne, z hľadiska výsledkov sú porovnateľné s predchádzajúcimi sčítaniami aj medzinárodne,“ oponuje Jasmína Stauder, hovorkyňa Štatistického úradu SR pre SODB 2021.

„Štatistikov príjemne prekvapilo, že ľudia vo väčšine prípadov zodpovedali všetky otázky, ale aj veľký záujem o výsledky. Úrad v súčasnosti spracováva ďalšie dáta a po číslach o trvalom pobyte zverejní aj údaje o súčasnom, teda skutočnom pobyte Slovákov,“ dodáva hovorkyňa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa