Zarábajú Slováci dosť? Podľa údajov spoločnosti Profesia, ktorá zbiera údaje priamo od zamestnancov prostredníctvom portálu Platy.sk, sa priemerné mesačné zárobky na Slovensku po započítaní všetkých prémií, odmien a finančných benefitov pohybujú nad 1 500 eurami. To vyzerá ako skvelá správa vzhľadom na to, že ešte pred šiestimi rokmi mala väčšina Slovákov na výplatnej páske menej ako tisícku.

Lenže pri pohľade do blízkeho zahraničia to už taká sláva nie je. Ak kvôli porovnateľnosti zostaneme pri dátach spoločnosti Profesia, zistíme, že v strednej Európe patrí Slovensku v rebríčku miezd predposledné miesto.

Menej zarábajú už len Maďari s priemerom 1 451 eur hrubého. V Česku a v Slovinsku sú zárobky o dobrú pätinu vyššie ako pod Tatrami, v Rakúsku a Nemecku dokonca dvoj- až trojnásobné. V tomto ohľade sa toho teda oproti minulosti veľa nezmenilo.

Medián sa vzďaľuje

Problém je aj v tom, že priemer ťahajú hore extrémne dobre platení zamestnanci. Patria medzi nich najmä riadiaci pracovníci a značná časť profesií v informatike a finančnom sektore. Ekonomický riaditeľ si príde takmer na štyritisíc eur mesačne, hlavní personalisti berú najčastejšie dve- až tritisíc, mzdy väčšiny programátorov tiež začínajú aspoň dvojkou.

„Absolútny rozdiel medzi priemernou a mediánovou mzdou rástol aj v minulosti. Možno tak predpokladať, že tento vývoj bude pokračovať,“ podotkli k tomu analytici NBS. Čoraz väčší podiel zamestnancov na priemernú mzdu nedosiahne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa