Návrat do normálu sa nekoná, aspoň čo sa týka kancelárií. Od marca 2020 až do súčasnosti nedosiahol ani v jednom týždni počet zamestnancov na pracoviskách úroveň pred pandémiou. Vyplýva to z takzvaných prehľadov o pohybe verejnosti, ktoré publikuje spoločnosť Google. 

Výroba
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Mzdy sú rýchlejšie ako produktivita

Tie sú založené na agregovaných anonymizovaných údajoch, ktoré zdieľajú používatelia Googlu so za-pnutou históriou polohy. Vďaka rozšírenosti operačného systému Android a aplikáciám Googlu poskytujú pomerne plastický obrázok, ako koronavírus zmenil naše zvyklosti.

Prázdne vlaky aj kiná

Najväčšie zmeny sa udiali na staniciach verejnej dopravy a vo voľnočasových zariadeniach. Na konci minulého marca a na prelome roka prišli autobusy, vlaky a električky o viac ako 60 percent svojich zákazníkov.

Počty cestujúcich sa stabilizovali až v posledných týždňoch. Najväčší priemerný prepad (34 percent) zaznamenal v uplynulých 19 mesiacoch Bratislavský kraj, MHD v centre metropoly využívalo dokonca o 48 percent pasažierov menej ako na začiatku roka 2020.

základná škola
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Základné školstvo sa snaží dohnať vlak

Ešte väčšie výkyvy zažili reštaurácie, kaviarne, nákupné centrá, múzeá, knižnice, kiná či zábavné parky. V najkritickejších týždňoch sa v nich pohybovalo o 70 percent ľudí menej, než bolo obvyklé.

V letných mesiacoch ich návštevnosť, naopak, vystúpila nad úroveň referenčného obdobia. K tomu je však nutné podotknúť, že Google Mobility Reports nezohľadňujú sezónnosť – ich východiskové hodnoty pochádzajú z piatich týždňov medzi 3. januárom a 6. februárom 2020.

pivo
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Piva sa uvarilo viac, ale vypilo menej

Preto nemá zmysel vyvodzovať zásadné závery z návštevnosti parkov, verejných záhrad, zámkov, lesov, kempov a rozhľadní, ktorá v letných mesiacoch vystúpila takmer na trojnásobok oproti januárovým úrovniam.

Vyľudnené kancelárie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa