Takmer tridsať rokov sa už slovenské a české hospodárstvo rozvíjajú každé samostatne. Napriek tomu si stále uchovávajú množstvo zhodných čŕt a vývoj niektorých makroekonomických ukazovateľov v oboch častiach bývalej federácie je totožný.

„Česko aj Slovensko sú malé otvorené ekonomiky, ktoré sú zahraničným obchodom významne nadviazané na Nemecko. V oboch ekonomikách hrá prím spracovateľský priemysel, predovšetkým produkcia automobilov. Hospodársky rast oboch krajín je pritom pomerne silne korelovaný s ekonomickým vývojom Nemecka,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Akcenta Miroslav Novák.

Vzostupy aj pády

Keď sa zameriame na posledných desať rokov, zhruba od začiatku druhej jednofarebnej vlády Roberta Fica, zistíme, že táto dekáda sa nezačala príliš šťastne. V rokoch 2012 a 2013 totiž vrcholila hospodárska recesia.

Rast hrubého domáceho produktu Slovenska sa vtedy takmer zastavil, české HDP dokonca o 0,8 percenta kleslo. To sa prejavilo aj na zvýšení nezamestnanosti.

Na Slovensku bolo vo februári 2013 bez práce 14,4 percenta obyvateľov. V Česku bol počet ľudí bez práce najvyšší už v novembri 2012, keď miera nezamestnanosti dosiahla 7,6 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa