Slovensko kráča 14 dní za Českom, vyhlásil v polovici októbra premiér Igor Matovič. V tom čase to bolo podľa väčšiny ukazovateľov pravdivé tvrdenie. Odvtedy sa začala slovenská epidemická krivka od českej cesty ku katastrofe našťastie odkláňať.

Situácia je napriek tomu kritická. Počet prípadov výskytu koronavírusu sa na Slovensku za 12 dní zdvojnásobil, čo je piaty najhorší výsledok na svete. Počet úmrtí narástol počas jediného týždňa na štvornásobok. Kým na začiatku septembra bol pozitívny len jeden test z päťdesiatich, teraz je to každý šiesty. A to napriek tomu, že testovacia kapacita sa od začiatku októbra zdvojnásobila.

Spoločnosť Brose Prievidza
Neprehliadnite

Aký pracovný čas majú Slováci? Najmenej flexibilný v celej Európe

O koľko dní teda Slovensko za aktuálne najpostihnutejšou krajinou sveta zaostáva? Na Slovensku pribúda každým dňom priemerne 328 nových prípadov nákazy na milión obyvateľov. To je hodnota, ktorú Česko dosiahlo o 17 dní skôr. Vtedy však česká krivka rástla výrazne rýchlejšie ako slovenská v súčasnosti.

Aj v prípade počtu úmrtí je slovenské oneskorenie zhruba rovnaké. Slovensko má výhodu v podobe celkovo mladšej populácie, na druhej strane má v prepočte na počet obyvateľov k dispozícii menej nemocničných lôžok.

Testovacia kapacita je dnes na Slovensku porovnateľná s českou pred 14 dňami. Posledné dostupné porovnateľné údaje však ešte nezahŕňajú víkendové plošné testovanie.

To by tiež vzhľadom na prvé výsledky mohlo spomaliť rast miery pozitivity testov, ktorý je v súčasnosti len o trochu menej hrozivý ako v Česku pred dvoma týždňami.

Apple predstavil na konferencii WWDC hneď niekoľko noviniek, ktoré sa týkajú hlavne softvéru
Neprehliadnite

Telefón aj auto sa oplatia kúpiť doma, ale nie za slovenské mzdy