V niektorých vodárenských firmách riešia ceduľkový problém odhadom spotreby, ktorý vychádza z predošlého obdobia. Technologická doba prináša možnosti, vďaka ktorým môže odpočet prebehnúť hocikedy, v zlomku sekundy a jeho výsledok bude sedieť na mililiter.

Takzvaný smart metering už na Slovensku testujú viaceré vodárenské spoločnosti. Na odpočet slúžia nenápadné senzory, ktoré namerané údaje na diaľku posielajú do centrálneho systému.

Na prenos údajov slúži špecifická sieťová infraštruktúra pre takzvaný Internet vecí (Internet of Things – IoT), ktorá zabezpečuje prepojenie a komunikáciu elektronických zariadení s nízkymi požiadavkami na energiu a prenosové rýchlosti.

Čoraz výraznejšie do nej investujú aj slovenskí telekomunikační operátori. A smart metering je len jednou z aplikácií, ktoré môžu byť zaujímavé pre samosprávy, veľké podniky, ale i malých podnikateľov a domácnosti.

Investičná priorita

Pokiaľ ide o technologické hľadisko, medzi najpoužívanejšie sieťové IoT štandardy patria LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) a NB-IoT (NarrowBand-IoT), na ktoré stavili aj slovenskí operátori. Za ich vývojom a podporou stoja otvorené medzinárodné aliancie LoRa a 3GPP.

Hlavný rozdiel je v tom, že kým LoRaWAN využíva voľné frekvenčné pásmo (v Európe ide o 868 MHz), NB-IoT beží v licencovanom pásme a existujúcej mobilnej 4G infraštruktúre.

Ako prvý spomedzi slovenských operátorov sa do IoT infraštruktúry pustil Slovanet. Testovaciu prevádzku siete typu LoRaWAN rozbehol v apríli roku 2016 v troch slovenských mestách – Košiciach, Poprade a Trenčíne.

V súčasnosti pokrýva všetky krajské sídla, viac ako polovicu okresných a niekoľko ďalších menších miest a obcí. Slovanet celkovo prevádzkuje 177 bázových staníc v 57 lokalitách, za posledný rok sa ich počet strojnásobil.

Siete Internetu vecí na Slovensku
OperátorTechnológiaPokrytie
AntikLoRaWANviac ako 25 miest po celom Slovensku vrátane Bratislavy a Košíc
O2NB-IoTn
OrangeLoRaWANBratislava, Žilina, Banská Bystrica, Žiar nad Hronom, Šaľa, Košice, Zlaté Moravce a Veľký Šariš
SimpleCellSigfox87 % územia a 92 % populácie Slovenska
Slovak TelekomNB-IoT75 % územia a 88,5 % populácie Slovenska
SlovanetLoRaWAN57 lokalít vrátane všetkých krajských miest a viac ako polovica okresných miest
PRAMEŇ: údaje poskytnuté operátormi

Veľký progres zaznamenal aj Slovak Telekom, ktorý mal

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa