Spoločnosti Arca Investments sa po niekoľkomesačnej právnej bitke podarilo dosiahnuť, že sa nebude oddlžovať na Slovensku, ale v susednom Česku. Majitelia firmy presvedčili odvolací Hlavný súd v Prahe, že jadro ich podnikania je práve tam, a z Česka je aj 80 percent veriteľov.

V minulosti to spochybňovali veritelia najmä na Slovensku s argumentom, že firma dlhodobo sídlila v Bratislave. Báli sa, že v Česku je v prípade reštrukturalizácie legislatíva k dlžníkovi benevolentnejšia. Na Slovensku musia veritelia v tomto procese dostať späť aspoň polovicu dlhov, zatiaľ čo v Česku táto hranica neplatí.

Mestský súd v Prahe teraz rozhodne iba o tom, či bude v Českej republike hlavné alebo vedľajšie insolvenčné konanie. Hlavný majiteľ a šéf Arcy Rastislav Velič tvrdí, že teraz sa môže začať formálny proces reorganizácie celej firmy. „Hlavný súd odmietol veľa nezmyselných a šikanóznych návrhov a argumentov, ktoré boli proti našej spoločnosti podané,“ dodáva.

Na snímke bratislavské sídlo spoločností Arca Investments, a.s. a Arca Capital Slovakia, a.s. v Bratislava Business Center V.
Neprehliadnite

Arca Capital je insolventná, ale nie predlžená, píše sa v jej posudku na oddlženie

Súdne bitky pokračujú

Podľa zdrojov TRENDU veritelia tento výsledok nepovažujú za konečný a chcú české súdy ešte presviedčať, že centrum hlavných podnikateľských záujmov Arcy je predsa len na Slovensku. Za výhodu schválenia insolvenčného konania považujú aspoň to, že nakladanie s majetkom dlžníka bude obmedzené.

Veritelia manažérov a majiteľov Arcy dlhodobo podozrievajú z presúvania časti majetku na spriaznených veriteľov či do daňových rajov. Spoločnosť to popiera. V Česku sa ešte nerozhodlo, kto bude insolvenčný správca Arcy Investments. Hovorí sa, že by to mal byť známy konkurzný právni Lee Louda. Toho presadzuje na post samotná Arca.

Dcérska spoločnosť Arca Capital Slovakia, ktorá nedávno presadila reštrukturalizáciu svojich dlhov na Slovensku tiež, už má reštrukturalizačného správcu. Je ňou firma Insolvency Group, za ktorou stojí právnik Tomáš Muroň. 

Na snímke bratislavské sídlo spoločností Arca Investments, a.s. a Arca Capital Slovakia, a.s. v Bratislava Business Center V.
Neprehliadnite

Arca presvedčila súd, že jej reštrukturalizácia dlhov má zmysel

Komu a koľko dlhuje

Arca má pravdu v tom, že spomedzi zmenkových investorov má viac klientov v Česku. Podľa českých médií najmä drobným investorom, ktorých je takmer 1 900, dlhuje 18,6 miliardy českých korún (necelých 720 miliónov eur).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa