Odborníci tvrdia, že taký zlý rozpočet ešte nevideli. Ukazuje sa, že pod vplyvom šéfa rezortu Igora Matoviča už aj výstavná skriňa slovenskej vlády začína vŕzgať. Ľudia by si však mohli povedať, že keď nejde o život, nejde o nič. Problém je, že o život ide – a nie o jeden. 

V skratke, reálne hrozí, že v zdravotníctve bude na budúci rok chýbať približne miliarda eur. Reálny účinok sa prejaví markantne – bude sa musieť šetriť. Na všetkom.

Čakanie na vyšetrenia sa ešte väčšmi natiahne a dostupná zdravotná starostlivosť sa ešte viac zhorší. To je v zásadnom rozpore s tým, ako I. Matovič postavil zdravotníctvo a zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí za jednu zo svojich hlavných predvolebných priorít. Pre nikoho nebude prekvapením, že svojím manažmentom štátnej kasy docieli pravý opak. A možno práve to je jeho zámer. 

„Keby som bol minister financií a chcel by som, aby lekári, ktorí podali výpovede, ich nestiahli a aby som k nim vyhecoval ešte pár stoviek ďalších, zostavil by som presne takýto rozpočet,“ napísal na facebooku Martin Smatana, považovaný za najväčšieho slovenského insidera v sektore.

Cynik by mohol povedať, že ak zo slovenského zdravotníctva odíde avizovaná tretina lekárov, tlak na rozpočet sa skutočne zníži. Ministerstvo financií vyhrá. A všetci ostatní prehrajú.

Slováci si ešte neuvedomujú, aké prekvapenia ich čakajú, ak rozpočet prejde v navrhovanej forme. Teraz, po komunálnych voľbách, prichádza na rad dlho odkladaná optimalizácia nemocničnej siete. Dostupnosť lekárskej starostlivosti sa ňou ešte viac zníži. A odchod lekárov situáciu len vyhrotí.

Predseda vlády Eduard Heger, pre ktorého je zdravotníctvo ďalšia priorita, bude národ ďalej čičíkať, že prichádza plán obnovy, ktorý zdravotníctvo prebuduje. Áno, o pár rokov bude stáť nový skelet Rázsoch, možno veľmi podobný, aký stál už pred dekádou. Na viac, okrem niekoľkých rekonštrukcií, peniaze neostanú.

Bez peňazí, bez lekárov a bez budúcnosti. Také je slovenské zdravotníctvo, ktoré sa stalo prioritou Roberta Fica, Igora Matoviča aj Eduarda Hegera. Zjavne by preň bolo najlepšie, keby politikov prestalo zaujímať úplne. 

104. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Ministerstvo financií prichádza o dôveryhodnosť: Fejkový rozpočet pre fejkové zdravotníctvo