Dokonca ho nasmerovala do nižších „vôd“. Niežeby išlo o výrazný posun, ako to urobila vlani. No minimálne pre túto jar to spôsobilo, že hypotéky začali hľadať opäť nižšie dno. Slovensko pritom už pri najčastejšie používaných fixáciách do piatich rokov patrí k piatim najlacnejšie úverujúcim krajinám v eurozóne. Vo februári bola priemerná úroková sadzba novo uzatvorených úverov na bývanie na úrovni 1,88 percenta.

Prečo nahor

Keď na začiatku roka bankári začali trúsiť poznámky o tom, že hypotéky by už mohli aj zdražieť, mali na to viac dôvodov. Hlavný je, že by si to želali. S poklesom úrokových sadzieb na hypotékach sa im osekali úrokové výnosy.

Práve to, čo získajú na úrokoch z hypoték, je jadrom všetkých ich príjmov. A tie sa nevyvíjajú priaznivo. V dôsledku prepadu marží ich čaká už tento rok aj prepad ziskov. Koniec roka však mohol akémusi pretočeniu nálad smerom k mierne drahším hypotékam pomôcť.

Po zverejnení inflačných čísiel v poslednom kvartáli totiž dostali dlhodobí investori aspoň náznak toho, že by sa menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) mohla vrátiť do normálu. Inflácia sa už odlepila od dna a začala smerovať k plánovaným úrovniam. ECB chce lacnými peniazmi sledovať najmä infláciu.

Dlhodobí investori preto začali požadovať na finančnom trhu vyššie ceny. V dôsledku toho aj pre retailových klientov stúpli ceny dlhších fixácií pri úveroch na bývanie. Lenže darmo sa investori nadchli, ECB cieli najmä na jadrovú infláciu, nie celkovú, ktorá sa zdvihla. Jadrová ju týmto smerom nenasledovala. Pri cenách krátkych fixácií nevznikol žiadny dôvod na to, aby sa zvyšovali. A hoci by väčšina bankárov videla rada drahšie hypotéky, zatiaľ stále nevybočili z trajektórie nadol.

Vývoj úrokových sadzieb (%)
Interest rates on mortgages in Slovakia (%)

Slovenské hypotéky patria k piatim najlacnejším v eurozóne

PRAMEŇ / SOURCE: NBS

Blízko dna alebo už na ňom

Veľké posuny v úrokových sadzbách však už čakať netreba. Ani VÚB ho neurobila, keď minimálnu cenu hypotéky posunula v jarnej kampani na 1,39 percenta. Dôležitejšie bolo, že zadala trend. Ostatné banky sa tak minimálne udržali na predchádzajúcich ponukách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa