Pomoc od štátu je minimálna, hotelieri sa musia prispôsobovať podmienkam, ktoré sa menia z týždňa na týždeň. Mnohí to vzdali, hotely zavreli do odvolania, iní to skúšajú cez špeciálne rezervačné systémy a postupy. Nič však nie je ideálne.

Odvody sa platiť musia, prenájmy tiež, tržby sú nízke alebo žiadne. Ministerstvo dopravy a výstavby, pod ktoré spadá aj cestovný ruch, ešte koncom minulého roka sľúbilo pomoc pre tento sektor v hodnote približne sto miliónov eur. Mnohí upozorňujú, že to nebude stačiť. Hotely boli zatvorené z rozhodnutia vlády, aj samy však musia hľadať financie na pokrytie svojich strát. 

Prázdne letisko - ilustračná foto
Neprehliadnite

Návrat turistov na Slovensko? Pre neschopnosť vlády zvládať pandémiu ich tu dlho neuvidíme

Nezáujem turistov

Na poplach bije Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS). Keďže až 70 percent tržieb v sektore cestovného ruchu tvoria ubytovaní turisti, rok 2021 bude podľa hotelierov z pohľadu návštevnosti zlý a ten ďalší ešte horší. Podľa najnovších údajov nie je totiž naša krajina v hľadáčiku turistov, a to z veľmi prostého dôvodu: z prieskumov vyplynulo, že pri výbere destinácie na dovolenku bude zohrávať najdôležitejšiu úlohu schopnosť krajiny manažovať pandémiu a vakcináciu.

Podľa AHRS bude v tomto roku pokračovať menší záujem zahraničných hostí, čo sa prejaví v poklese počtu ich prenocovaní o 70 percent v porovnaní s rokom 2019. Zo zahraničných turistov sa budeme spoliehať predovšetkým na českých a poľských.

Ani záujem domácich turistov nebude veľký. V roku 2021 asociácia očakáva celkový pokles počtu prenocovaní v porovnaní s rokom 2019 o 38 percent. Počet prenocovaní sa tak zníži o viac ako 8,7 milióna, čo bude najhorší výsledok za posledných 23 rokov. Tieto predpovede neveštia pre budúcnosť hotelov nič dobré.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa