Stratégia globálnych centier zdieľaných služieb sa postupom času mení a to, čo robilo štát z pohľadu korporácií zaujímavým v minulosti, dnes prestalo byť aktuálnym. Ani Slovensko už nie je baštou lacnej pracovnej sily, ako to bolo pred dvadsiatimi rokmi.

Neznamená to však, že sa s centrami, ktoré v krajine zamestnávajú desaťtisíce ľudí, budeme musieť rozlúčiť. Ak na tunajší trh práce dokážeme prilákať ľudí, ktorí vo svete korporátnych služieb dokážu viac, než len kopírovať tabuľky a dvíhať telefón, dôležitosť tohto odvetvia bude naďalej rásť.

Sicko Simon, Pixel Federation
Neprehliadnite

Pracovné stoly nahrádza priestor, v ktorom výkon pramení zo súladu potrieb

Pandémia posledného roka urýchlila niektoré globálne trendy v stratégiách nadnárodných biznisových centier. Transformujú sa rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Medzi pobočkami centier podnikových služieb práve teraz prebieha konkurenčný súboj o nové, sofistikovanejšie činnosti.

Ani Slovensko by túto situáciu nemalo podceniť. Ľahko sa totiž môže stať, že nám zriedkavú príležitosť posunúť toto ekonomicky významné odvetvie na vyššiu úroveň vyfúknu iné krajiny v regióne.

Trend outsourcingu a kvality

Nadnárodné, prevažne západné spoločnosti dosiahli v poslednej dekáde dvadsiateho storočia rozmer, v ktorom sa stalo udržanie všetkých činností pod jednou strechou príliš nákladným. 

Veľké firmy a koncerny sa začali riadiť heslom „rob len to, čo vieš najlepšie“. Nový trend outsourcingu, teda odsunutia rutinných a servisných činností mimo domácej centrály, umožnil vznik nového trhu centier podnikových služieb. Tie vykonávajú činnosti pre svoju materskú spoločnosť alebo aj pre tretie firmy z krajín celého sveta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa