Štyritisíc klientov za tri týždne. Toľko ľudí sa obrátilo na Centrum právnej pomoci s tým, že chce vyhlásiť osobný bankrot. Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá je účinná od marca, zjednodušila možnosť oddlženia Slovákov. Centrum, ktoré ich ako jediné môže v tomto konaní zastupovať, práve zažíva rušné pracovné dni. Záujem o jeho služby vzrástol o sto percent.

Už prvé čísla potvrdzujú, že počet ľudí, ktorí nevedia splácať svoje dlhy, je vysoký. Pred účinnosťou novely neexistovali žiadne reálne štatistiky, na základe ktorých by sa dalo predpokladať, aký bude záujem o osobný bankrot. Hovorilo sa o desiatkach tisícov a aktuálne skúsenosti centra podľa jeho šéfky Evy Kováčechovej naznačujú, že tieto čísla budú reálne.

„Zvýšený nápor sme očakávali, keďže na rozdiel od právnických osôb pre fyzické neexistovala dostupná možnosť, ako sa oddlžiť,“ vraví E. Kováčechová. Predchádzajúca právna úprava síce predpokladala konkurz aj v prípade fyzických osôb, tieto však museli byť schopné zaplatiť jeho náklady, čo bolo vyše dvetisíc eur, a navyše museli vlastniť aspoň nejaký majetok. Po novom im centrum poskytne 500 eur ako pôžičku, ktorá uhradí všetky náklady spojené s bankrotom.

Slováci sa topia v dlhoch, chcú húfne bankrotovať

Zdroj: Zsolt Lukács

Slováci sa zadlžujú viac a viac

Predstava, že medzi dlžníkmi sú iba finančne negramotné osoby, je mylná. Klientmi centra sú okrem iných bývalí úspešní podnikatelia, dokonca právnik, správca konkurznej podstaty či burzový maklér. Časté sú prípady druhotnej platobnej neschopnosti – živnostníci neboli schopní splácať svoje dlhy voči poisťovniam, preto si vzali úvery, ktoré však následne nezvládali splácať.

Čo je osobný bankrot

  • Zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov. Predpokladá riešenie oddlženia fyzických osôb dvoma alternatívnymi spôsobmi (spôsob si vyberá dlžník s ohľadom na svoje osobné pomery).
  • 1. konkurz – znamená likvidáciu majetkovej podstaty dlžníka a rýchle oddlženie. 2. splátkový kalendár – znamená splácanie záväzkov dlžníka podľa splátkového kalendára.
  • Ako na to? Dlžník telefonicky kontaktuje príslušnú kanceláriu Centra právnej pomoci podľa miesta trvalého bydliska, kde sa objedná na konzultáciu. Konanie sa začína vypísaním formulára.
  • Dlžník musí preukázať začiatok exekučného alebo obdobného konania voči nemu.
  • Existujú pohľadávky, na ktoré sa bankrot nevzťahuje – výživné na dieťa, zabezpečená pohľadávka (napríklad záložným právom, teda úver v banke), peňažný trest podľa Trestného zákona, pracovnoprávne nároky voči dlžníkovi, nepeňažné pohľadávky.

O osobný bankrot žiada napríklad jeden v minulosti veľmi úspešný biznismen. Podľa vlastných slov si 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa