Tento rok, po štvrťstoročí v biznise, sa im podarilo dobyť najvyššiu métu v jednom z najkonzervatívnejších biznis odvetví. „Mašiny“ na rezanie veľkoplošných panelov si od slovenských inžinierov začali objednávať najväčšie lodenice sveta.

Kráľovská disciplína

MicroStep už dlhé roky posiela do sveta stroje, ktoré dokážu rezať oceľ či keramiku, hliník aj plast a používajú pritom vodu, plazmu aj laser. Pomáhali stavať veterné turbíny a ropné plošiny, banské podpery i obrí rádioteleskop. Z MicroStepu, medzi ktorého zákazníkov patria firmy ako Bosch, Catepillar či Zhengzou Coal Mining Machinery, medzitým vyrástol podnik so štyristo zamestnancami a ročnými tržbami vyše 30 miliónov eur. No „kráľovske“ odvetvie – rezanie veľkoplošných panelov na výrobu lodí – mu dlho unikalo.

„Predstavte si vysokopostaveného manažéra, ktorý je zodpovedný za výrobu zaoceánskej lode v hodnote miliardy dolárov. Má objednať stroje, ktoré sú na začiatku výrobného cyklu, takže keď sa im niečo stane, môže ísť domov celá fabrika. Od koho objednáte?“ vysvetľuje nechuť lodiarov meniť osvedčených dodávateľov riaditeľ predaja a marketingu MicroStepu Alexej Makuch. Aj preto Slováci dlho ťahali za kratší koniec s konkurentmi, ktorí sú na trhu vyše pol storočia a v kanceláriách majú šanóny pretekajúce referenciami od najznámejších firiem sveta.

Prelom prišiel v roku 2014. Kanadská lodiarska spoločnosť IHC Irving rozširovala prevádzku a prizvala do projektu fínskeho partnera MicroStepu. Slováci však museli ukázať, že dokážu rezať na svetovej úrovni a pružne odstraňovať prípadné problémy.

Ani to však nevyvážilo nulové referencie v oblasti panelových strojov. „Musíte byť o dvadsať percent lepší ako pôvodní partneri, ponúknuť vyššiu pridanú hodnotu,“ tvrdí A. Makuch. Kanaďanov napokon presvedčili technické parametre strojov a vysoká kvalita produktov. „A videli, že si všetko robíme in-house, takže máme pod kontrolou softvér aj hardvér strojov,“ dodáva. Prelomový obchod bol na svete.

Slováci sa presadili v najväčších lodeniciach sveta

Stroje Microstepu rezali dielce na nakladače Caterpillaru, lanovky Doppelmayr v Jasnej aj slovenské rušne. Zdroj: Microstep

Prvá liga

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa