Prekvapujúco vďaka pandémii. Kým reálny príjem Američanov od začiatku epidémie covidu klesol, reálny príjem Slovákov za rovnaké obdobie vzrástol. A to napriek podobnému tempu rastu miezd. Ako je to možné? Vďaka inflácii.

Kým inflácia na Slovensku vyskočila na osemročné maximum nad úrovňou troch percent, inflácia za oceánom presiahla 13-ročné rekordy nad úrovňou piatich percent.

Keďže spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch vzrástli za posledný rok viac, väčšina Američanov v reálnom vyjadrení stále nezarába toľko ako pred pandémiou. U Slovákov platí pravý opak. Ukazuje sa tak, aká je inflácia dôležitá pre udržanie životnej úrovne.


pôvodný súbor:0001.jpg
Neprehliadnite

Drahšie ešte nebolo, no rast platov stále predbieha rast cien

Práve nižší reálny príjem a strata úspor sú dôvody, prečo mnohí konzervatívni ekonómovia infláciu nenávidia. Mnohí progresívni ekonómovia ju presne z toho istého dôvodu milujú. Rast cenovej hladiny považujú za faktor, ktorý podporí zamestnanosť aj ekonomický rast.

Len týždeň pred najvýznamnejším zasadnutím centrálnych bankárov v Jackson Hole dvojica bývalých riaditeľov amerického Fedu prišla so štúdiou, podľa ktorej vyššia inflácia spôsobí boom na pracovnom trhu, zvýši ekonomický rast a obmedzí platovú nerovnováhu.

vakciny
Neprehliadnite

Zamestnanci po celom svete stoja pred dilemou: očkovanie alebo výpoveď

Inflačný cieľ centrálnych bánk na úrovni dvoch percent je príliš nízky, tvrdia. A tak otázka, či je lepšia vyššia alebo nižšia inflácia po dekáde nízkeho rastu cien, opäť ožíva.

Kým ekonómovia budú bojovať na teoretickom poli, v praktickej rovine je zatiaľ situácia pod kontrolou. Viac ako výpadky v dodávateľskej sieti infláciu spôsobuje silný ekonomický odraz po pandémii. A ten je masívny.

vláda
Neprehliadnite

Koalícia dovládla. Jediným cieľom je nerozhnevať si potenciálneho voliča

Slovenský hrubý domáci produkt sa medziročne zvýšil o 10,2 percenta, čo je najviac za posledných 14 rokov. Ešte väčší odraz zaznamenala ekonomika Maďarska, Rumunska či Poľska.

Práve posledná menová krajina je svetlým príkladom zlatej ekonomickej doby, o ktorej snívajú mnohí západní ekonómovia. Inflácia v krajine sa síce drží okolo piatich percent a znižuje úspory, no zároveň vymazáva dlhy.

Mzdy v Poľsku však rastú tempom až desať percent ročne, čo je dvojnásobok inflácie. Pri stále nízkom raste cien nehnuteľností sa Poľsko nachádza v ekonomickom nebi.