Paradise Papers (PP) je jeden z najväčších únikov dokumentov z takzvaných offshore krajín. TREND sa k nim dostal vďaka spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku. Na slovenskom zozname je viacero vplyvných ľudí blízkych súčasnej vláde a známych biznismenov.

Niektoré schémy, ktoré využívali, už v budúcnosti nemusia fungovať – napríklad takmer nulová daň na Malte. Taktiež už nie je možné zarobiť na štáte bez toho, aby sa verejnosť dozvedela, kto z obchodu profituje. Nedávne zavedenie registra partnerov vo verejnom sektore ministerkou Luciou Žitňanskou totiž odkrýva skutočných vlastníkov za rôznymi zahraničnými schránkovými firmami.

Imreczeho kamarát

V PP sa objavil aj známy šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý u neho získal viacero zákaziek. Na prelome rokov 2014 a 2015 sa Michal Suchoba stal riaditeľom maltskej firmy Allexis Assets Limited.

Slovenská eseročka s rovnakým menom Allexis uzavrela od roku 2015 viaceré zmluvy u daniarov. Ich podmienky, ako aj ceny nie sú však celkom známe, keďže zákazky daniari zadávali v takzvanom utajenom režime s argumentom, že ide o citlivé projekty. Daniari takto obstarávali napríklad IT systém na kontrolu svojich vlastných kontrolórov či na elektronické registračné pokladnice.

Maltská firma vraj zabezpečuje zahraničné aktivity. „Allexis Assets je spoločnosť, ktorá je súčasťou našej skupiny a je od svojho založenia transparentne uvedená aj na našich webových prezentáciách. Zabezpečuje organizáciu a účasť na svetových konferenciách a výstavách, medzinárodných tendroch a obchodných aktivitách mimo územia Slovenska a Českej republiky,“ reagovala pre TREND Jana Rovčaninová, výkonná riaditeľka Allexis. Dodala, že o ich zodpovednom podnikaní svedčí napríklad aj absencia finančných transferov zo slovenskej Allexis na jej zahraničnú sesterskú spoločnosť.

Allexis na webovej stránke okrem zmienky o maltskej spoločnosti tiež hneď v úvodnej prezentácii upozorňuje na vysoký objem daňových únikov v Únii a že efektívnejší výber daní znamená viac príjmov pre štátny rozpočet.

Slováci v Paradise Papers: Imreczeho kamarát, Kmotrík aj Ján Man

Michal Suchoba Zdroj: Maňo Štrauch

Zákazky a otázky

Maltská Allexis Assets Limited mala podľa uniknutých dokumentov v rokoch 2015 až 2016 z právnickej kancelárie len niekoľko archivovaných dokumentov. Vo všeobecnosti sa archivujú všetky kľúčové dokumenty o činnosti firmy. Nízky počet dokumentov môže byť jedným zo signálov pre daňovú kontrolu, že firma pôsobí v krajine len formálne s cieľom využiť lepšie daňové podmienky.

Týždenník Plus 7 dní dávnejšie informoval, že M. Suchoba je dlhoročným osobným priateľom 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa