Naprieč ministerstvami dnes lietajú horúce zemiaky zodpovednosti za dopustenie súčasného stavu a za rozhodnutie o jeho riešení. Úrady skôr či neskôr musia o budúcnosti stavby rozhodnúť. Boria sa s dilemou, na ktorej strane leží väčší verejný záujem.

Z jednej strany sa zdá, že verejným záujmom je dokončiť megalomanský diaľničný projekt. Privrieť oko a spoľahnúť sa, že stavba staticky obstojí bez ohľadu na podozrivé zloženie materiálu. Pre dobro všetkých odovzdať cestu motoristom, presmerovať tisícky kamiónov z preťaženého Prístavného mosta na nový obchvat a dať vydýchnuť mestu aj ľuďom, ktorí denne viaznu v zápchach. Bolo by v záujme všetkých, ktorí sa na splátky projektu budú tridsať rokov skladať, aby neostal nedostavaný a s pečiatkou toxicity ako bremeno na krku štátu. Nech je, aký je, hlavne že poslúži svojmu účelu.

Novovybudovaný most ponad Dunaj smeruje k problematickému násypu a následne ku križovatke s D2 pri Jarovciach.
Neprehliadnite

Štát má dilemu. Namiesto diaľnice môže skončiť s kopou odpadu

V záujme verejnosti však je aj dôsledná a prísna ochrana životného prostredia. Záruka, že sa z násypov pod cestou nebudú po rokoch do chránených oblastí lemujúcich Dunaj lúhovať toxické látky. Robiť maximum, aby voda z najväčšieho podzemného zdroja v Európe bola naďalej pitná a aby sa kormorán kdesi nezadusil tubou od zubnej pasty vytiahnutou spod stavebného kameňa.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa