Na lôžkovom oddelení Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava v Starom Meste dnes prijali 15 pacientov, dokopy ich tam teraz leží 32. Na rannej zmene sa o nich starajú tri sestry, dve zdravotné asistentky, dvaja sanitári a staničná sestra, ktorá na všetko dozerá. Presne, ako kážu personálne normatívy, pritom ešte v lete bola časť oddelenia zavretá pre nedostatok zdravotníkov.

V slovenských nemocniciach chýbajú tisícky sestier a ďalšieho ošetrovateľského personálu. To vplýva nielen na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ale aj na pracovné podmienky a náladu zamestnancov.

TREND sa na to rozhodol pozrieť naživo. S vedením najväčšej slovenskej nemocnice, ktorá má prirodzene aj najväčší problém s nedostatkom pracovníkov, sa dohodol, že so sestrami na neurologickej klinike odslúži jednu dennú a jednu nočnú službu.

Sestra na 10 až 16 pacientov

Denná zmena pripadla na lôžkové oddelenie, kde hospitalizujú mužov aj ženy. Bratislavská nemocnica na Mickiewiczovej je známa tým, že je v najhoršom technickom stave. Už pohľad zvonka pacienta skôr vydesí, akoby mu dodával pocit istoty. Miestna neurologická klinika do tohto obrazu vôbec nezapadá. Všetky izby pacientov, vyšetrovne, sesterské priestory aj výučbová miestnosť pre medikov sú zrekonštruované. Dokonca aj postele majú normálnu posteľnú bielizeň a na toaletách sú hygienické potreby. Ale to možno preto, že čakali návštevu.

Neurologické oddelenie je rozdelené na dva úseky – predný a zadný. Tie si v dennej službe delia tri sestry, v nočnej

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa