Korupcia na Slovensku stále kvitne. Do značnej miery však za to môžeme sami, pretože jej prejavy tolerujeme. To sú hlavné zistenia posledného zvláštneho prieskumu Eurobarometra, ktorý sa uskutočnil vo všetkých členských štátoch EÚ.

Prakticky vo všetkých otázkach Slovensko skončilo horšie než väčšina ostatných krajín. Až 82 percent Slovákov si myslí, že korupcia je bežný jav. Úniový priemer je 70 percent. Najhoršia situácia je v Grécku a Chorvátsku, kde si štátnu správu spájajú s korupciou takmer všetci. Naopak, Škandinávci sú väčšinovo presvedčení, že ich úrady skorumpované nie sú. Len trinásť percent Fínov odpovedalo na otázku, či je u nich korupcia rozšírená, kladne.

„Korupcia prináša prospech niektorým, spoločnosti ako celku však výrazne škodí. Demokratické krajiny s nízkou mierou korupcie majú lepšie fungujúce zdravotníctvo, školstvo, služby pre občanov sú na vyššej úrovni,“ podotýka správca nadácie Pontis Michal Kišša. Napriek tomu, že početní slovenskí politici sa oháňajú protikorupčným étosom, 62 percent Slovákov v nejakej forme korupčné konanie toleruje.

U lekára aj na súde

Pri rokovaní so štátnou správou je podľa 59 percent Slovákov „prijateľné“ odvďačiť sa úradníkovi nejakou láskavosťou. Pre ďalších 46 percent respondentov je akceptovateľné dávať dary, pre 23 percent dokonca peňažné úplatky. K všetkým týmto trom formám klientelizmu sú tak Slováci významne zhovievavejší ako ostatní Európania, navyše podiel „tolerantných“ v krajine oproti minulému roku citeľne narástol.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa