Osvedčeným, odporúčaným a využívaným prostriedkom je práca popri škole. Firmy si pracovné skúsenosti z čias štúdia veľmi cenia a študentov s praxou vnímajú pozitívnejšie ako ich kolegov bez nej. A to aj v prípade, že ide o prácu mimo študovaného odboru.

Najmä veľké mestá ponúkajú pestrú paletu možností, ako si privyrobiť. Ide predovšetkým o manuálne brigády v obchodných reťazcoch, prácu v reštauráciách, predajniach, sťahovacie práce či hostesing. Pohľad do prieskumov a štatistík odhalí, že pracovné skúsenosti už počas štúdia na vysokej škole v súčasnosti získava väčšina študentov – podľa projektu To dá rozum pracovalo vlani popri škole až 73 percent vysokoškolákov.

Otvorené dvere

Kým v prípade brigád je primárnym cieľom študenta bezprostredné zvýšenie osobného príjmu, firmy potešia aj komunikačné zručnosti, pracovné návyky alebo schopnosť zladiť školu a prácu, ktoré študent takto získa. Ešte viac však zamestnávateľ ocení, ak má absolvent vysokej školy skúsenosti s prácou v odbore. Znamená to, že na svojej vysnívanej kariére aktívne pracuje už niekoľko rokov, svoje kroky plánuje a má systém v napĺňaní svojho plánu.

Zo školy na trh práce. Prechod môže študentov bolieť

studenti Zdroj: Milan David

Najmä vo vyšších ročníkoch majú študenti veľa možností získať aj miesto vo firme alebo inštitúcii, ktorá pôsobí v oblasti ich vysnívanej kariéry. Aj keď nie každý uchádzač o prácu uspeje v každej firme, do ktorej sa prihlási, vo všeobecnosti sú dvere do firiem pre vysokoškolákov určite otvorené.

Keď sa TREND v lete pýtal podnikateľov, či plánujú zamestnať študentov na brigádu alebo stáž počas prázdnin, polovica respondentov vyhlásila, že rozhodne áno a ďalšia pätina že zrejme áno.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa