Škoda Kamiq Scoutline stojí na vrchole ponuky českého rodinného crossoveru segmentu B. Popri ňom nesie pretekársku šachovnicu hrdo variant Monte Carlo, ktorému taktiež nemožno uprieť štýl, no k poctivému a praktickému Kamiqu sa vyhotovenie Scoutline hodí podstatne viac. Imidžovo ide o decentný a moderný crossover, ktorý vďaka populárnej škodováckej zelenej farbe nikdy nebude fádny.

Na rozdiel od Octavie a Superbu je výbava Scout iba línia doplnkov, ako už hovorí samotný názov, technické zmeny ako pohon všetkých kolies či zväčšenie svetlej výšky nečakajte. Napriek tomu si mimo cesty môže vodič s Kamiqom dovoliť o niečo viac, najmä vďaka plastovým ochranným prvkom, ktoré sú odolnejšie proti oderu.

Solídna svetlá výška

Kamiq vyniká svojím podvozkom, ktorý je vo väčšine jazdných situácií prekvapivo pohodlný a pracuje v tichosti. To v tomto segmente, aj vzhľadom na rozmery a technické limity automobilov, nie je samozrejmosť.

Nevadia mu nerovnosti na pevných vozovkách a poľné cesty hltá s radosťou. Zároveň dokáže veľmi solídne držať stopu aj pri vyššom tempe. Je univerzál už vo svojej podstate. Scoutline síce svetlú výšku nemení, no tá aj tak dosahuje solídnych 188 mm.

Svetlosť Fabie novej generácie je 133 mm, Kamiq teda v teréne v porovnaní so svojím spriazneným modelom prináša jasný benefit. Nevyrovná sa mu napríklad ani nová Dacia Sandero, ktorá má so 163 mm taktiež mierne terénne ambície a napríklad spomínanú Fabiu výrazne prekonáva.

Pod kapotou testovacieho Kamiqu v tomto prípade pracoval trojvalec 1.0 TSI s výkonom 81 kW (110 k) spojený so sedemstupňovou samočinnou DSG prevodovkou. Ide o moderný pohonný reťazec s dostatočnou výkonnosťou.

Časy, keď boli trojvalce zaznávané, už sú minulosťou. Koncernové litrové TSI patrí k tým najlepším a dokáže ponúknuť slušnú dynamiku pri zachovaní rozumnej spotreby, ktorá sa v závislosti od jazdného štýlu bude v praxi pohybovať prevažne od 5,5 do 7,5 l/100 km.

Na diaľnici pri stabilnej jazde stotridsiatkou vystúpi na 7,3 l/100 km. V meste má mierne nižší apetít a na okreskách zasa pokojne klesne aj o dva litre.

Zvláda aj rodinné úlohy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa