Elektromobil musí byť efektívny, inak bude odkázaný na zbytočne veľkú batériu. Model Škoda Enyaq iV 60 je skvelým dôkazom toho, že aj menší akumulátor poskytuje dostatočný akčný rádius.

V porovnaní s energeticky náročnejšou verziou Coupé RS ponúka iba mierne slabší dojazd, v kombinovanom cykle okolo 330 kilometrov, na diaľnici približne o stovku menej. V závislosti od jazdného štýlu s ním vodič dokáže jazdiť aj za menej ako 15 kWh/100 kilometrov.

Naopak, strop v reálnej premávke sa ukáže na diaľnici a pohybuje sa tesne pod hranicou 25 kWh/100 km pri zaťaženom aute a cestovaní tempom 130 km/h.

Daň za nedostatok skúseností

Počas bezmála troch tisícok testovacích kilometrov sme zažili horúcu chvíľku z dojazdu iba raz. Aj to vlastnou chybou pri nesprávnom odhade energetického nároku cesty. Len s malou rezervou sme dorazili do Popradu na nabíjačku po prejdení približne 225 kilometrov.

Najskôr sme jazdili rýchlosťou 130 km/h, potom sme spomalili na 120 km/h, ale pri Poprade sme už dochádzali tempom okolo 85 km/h a báli sme sa, či vôbec dorazíme do cieľa.

Bola to však naša vlastná chyba prameniaca z nedostatku skúseností s elektroautami – plánovanú zastávku v Žiline sme totiž preskočili s tým, že to tesne zvládneme. Zastaviť sme pritom komfortne mohli dokonca aj neskôr v Ivachnovej či Liptovskom Mikuláši.

Príliš inteligentné nastavenie

Ako problém, s ktorým sa musí popasovať samotná automobilka, ale aj de facto všetci jej konkurenti, vidíme ťažko predvídateľnú rýchlosť nabíjania. Tá môže znemožniť presné plánovanie dňa.

Softvér vozidla sa totiž snaží chrániť batériu, takže aj na 350 kW nabíjačke bežne dobíjal výkonom 50 kW. To je podstatne menej ako jeho maximum. V praxi takto na nabíjačke vodič strávi 30 minút namiesto 60.

Bežne to nemusí byť komplikácia, veď zlepšuje zdravie batérie. Bolo by však fajn, keby sa vodič mohol rozhodnúť o tom, že z času na čas oželie zdravie batérie a v okamihu, keď sa ponáhľa, bude vozidlo nabíjať najvyšším možným výkonom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa