Drobní investori, ktorí sa vo veľkom dohovárajú na sociálnych sieťach, opäť presúvajú svoju pozornosť k takzvaným meme akciám. Práve s tými narobili na akciovom trhu rozruch už začiatkom roka. Za pár dní na dvojnásobok stúpla cena akcií spoločnosti AMC Entertainment, ktorá vlastní sieť kinosál po celých Spojených štátoch a takmer o 50 percent vyleteli aj akcie predajcu video-hier GameStop, ktoré sa v januári stali symbolom nových poriadkov na finančných trhoch.

Podľa Vanda Research do tejto firmy natieklo od drobných investorov za jediný deň 22 miliónov dolárov. Tí sa znova koordinujú do akcie prostredníctvom Twittera a Redditu. Jedna z najvplyvnejších skupín na Reddite s názvom wallstreetbets má vyše desať miliónov členov. 

WA 18 New York - Burzoví makléri počas obchodovania na newyorskej burze v pondelok 9. novembra 2020. Kľúčové indexy na Wall Street otvorili pondelkové obchodovanie rastom na nové maximá, keď trhy výrazne podporila informácia o vysokej účinnosti potenciálnej vakcíny na ochorenie COVID-19 vyvíjanej americkou firmou Pfizer a nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech. To posilnilo očakávania, že ekonomika by sa mohla rýchlejšie zotaviť z krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu. FOTO TA
Neprehliadnite

Top udalosti vo financiách: Špekulanti vsádzajú na meme akcie, investori na retailerov

Investičný nával

Analytici súčasný rast podobných akcií pripisujú tomu, že neskúsení investori sa popálili na bitcoine a v honbe za rýchlym ziskom hľadajú adekvátnu náhradu. Bitcoin sa totiž v priebehu mája prepadol takmer o 30 percent a obchoduje sa hlboko pod hranicou 40-tisíc dolárov. Kto prerobil na kryptomenách, chce si to vynahradiť rýchlymi ziskmi inde. Horda malých investorov, ktorí stavili na svojich investičných favoritov najmä podľa ich popularity na sociálnych sieťach, opäť dúfa, že nachytá veľkých inštitucionálnych investorov pri zlej obchodnej stratégii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa