Na konci minulého roka parlament schválil novelu zákona o odpadoch. Došlo k viacerým zmenám, ktoré majú podporiť triedenie odpadov a na druhej strane obmedziť či neskôr úplne zakázať skládkovanie neupravených odpadov. Podľa odborníkov skládky už o niekoľko rokov nebudú kapacitne stačiť na množstvo odpadu, ktorý na Slovensku vyprodukujeme. Komunálny odpad pritom tvorí viac ako dva milióny ton ročne.

Odpadové firmy budú drahšie

Podľa novely zákona o odpadoch od začiatku roka 2021 odpad už nemôže ísť na skládku bez skoršej úpravy, teda vytriedenia toho, čo sa dá ešte zrecyklovať a čo nie. To bude znamenať zvýšené náklady pre firmy, ktoré sa zaoberajú zvozom odpadu, a zvýšené náklady budú mať aj obce. Vyššiu mieru separácie bude musieť niekto zaplatiť. Odborníci tvrdia, že odpadové firmy zvýšia ceny za odvoz pre obce a tie presunú časť nákladov aj na občanov.

„Náklady na odpad pre pôvodcov, ale aj výrobcov budú rásť. A to nielen v roku 2020, ale kontinuálne počas najbližších rokov,“ je presvedčený riaditeľ organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack Michal Sebíň.

Progresívne novinky v skládkovaní odpadov, do ktorých Slovensko dotlačila Európska únia (EÚ), môžu podľa odborníkov zvýšiť cenu skládkovania postupne aj o 100 percent, z dnešných 45 na 90 eur za tonu.

„V roku 2019 zaplatila obec za skládkovanie jednej tony zmesového komunálneho odpadu priemerne 45 eur, v aktuálnom roku predpokladáme úroveň 60 eur,“ odhaduje analytička Wood & Company Eva Sadovská. Cenu za skládkovanie si určuje skládka na základe úrovne vytriedenia. Dnes ešte stále vychádza lacnejšie skládka, ale rozdiel nákladov medzi skládkovaním a spaľovaním sa bude postupne zmenšovať.

Do roku 2023 môžu podľa E. Sadovskej náklady skládkovania na jednu tonu stúpnuť až na 100 eur. Vtedy by už skládka mohla vychádzať drahšie ako energetické zhodnotenie odpadu, teda jeho spaľovanie, pri ktorom sa vyrába napríklad teplo. Tona spáleného odpadu dnes na Slovensku stojí necelých 80 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa