Novela zákona o odpadoch z konca minulého roku prinesie do odpadového biznisu a hospodárenia veľa radikálnych zmien. Preto ju nevítajú všetci. Kritiku si vyslúžila od odpadových firiem, ale spokojné s ňou nie sú ani obce. Boja sa najmä šibeničných termínov a nereálnosti niektorých požiadaviek.

Na druhej strane ochranári, odborníci na zelený biznis a ministerstvo životného prostredia si novelizovanú legislatívnu normu pochvaľujú.

Zákaz skládkovania zmesového odpadu

Prvá veľká zmena, ktorú zákon o odpadoch prináša, je postupné utlmovanie a zákaz skládkovania zmesových komunálnych odpadov. Od začiatku roka 2021 už nemôže ísť takýto odpad na skládku bez vytriedenia.

To bude znamenať zvýšené náklady pre firmy, ktoré sa zaoberajú zvozom odpadu, ale aj pre obce. Odborníci tvrdia, že odpadové firmy zvýšia ceny za častejší odvoz a separáciu odpadu a obce presunú časť nákladov na občanov.

Neprehliadnite

Neporiadok v smetiach nahráva odpadovým firmám

 „Náklady ponesú obce a občania. Dajú sa znížiť tak, že ľudia budú viac triediť a produkovať menej zmesového odpadu,“ vysvetľuje riaditeľka Envi – Pak pre komunikáciu a marketing Katarína Kretter. Náklady na zber už vytriedeného odpadu hradia výrobcovia cez organizácie zodpovednosti výrobcu (OZV). Tie zabezpečujú systém zberu cez zberné nádoby a zberné dvory. Obce platia len za zmesový odpad, ktorý putuje na skládku.

Odborníci upozorňujú, že ani OZV nie sú pripravené na zvýšené náklady na triedenie. „Len 20 percent výstupu z triedenia komunálneho odpadu tvoria komodity, ktoré spadajú pod rozšírenú zodpovednosť výrobcov, a teda sa o ne majú postarať OZV firmy,“ pripomína spolumajiteľ odpadovej firmy JRK Marian Kobolka. Aj tak to pre nich bude znamenať vyššie investície do zberných nádob a dvorov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa