Čím ste posadnutý najviac, ale nie ste na to hrdý?

Chcem mať vo všetkom poriadok, možno až neprirodzený. Neexistuje však dokonalý proces, neexistuje dokonalá stratégia. Veľmi tvrdo som sa musel naučiť a neustále si opakovať Paretov princíp 80 na 20. V domácnosti často „terorizujem“ rodinu kvôli maličkostiam, ktoré má vyrušujú a súvisia s poriadkom.

Rada, ktorá vám v živote najviac pomohla?

„Chlapče, uvoľni sa“ od neznámeho autora na stužkovej v roku 1993. Život, prácu treba brať s nadhľadom. Tešiť sa z vecí, ktoré máme, neriešiť, čo sme pokazili alebo mohli urobiť inak, neobávať sa budúcnosti a uvedomiť si svoju smrteľnosť.

Šimon Šicko: Chcel by som byť ako Optimus Prime

Posledné roky aktívne cvičím – posilňovňa, beh, bicykel, plávanie spolu s deťmi, približne desať hodín týždenne. Zdroj: Archív Šimona Šicka

Čo vás dokáže postaviť na nohy okrem kávy?

Môj životabudič je studená sprcha, od ktorej som závislý.

Do práce chodíte autom alebo na bicykli?

Na elektrickom skejtborde.

Ako sa snažíte zladiť pracovný a osobný život?

Najlepšia vec, ktorá mi funguje, je dávať si veci z osobného života do pracovného kalendára. Týmto spôsobom si viem do budúcnosti vyhradiť priestor aj na iné aktivity ako práca.

Ako vyzerá vaša nedeľa, ak nejdete do práce?

Cez víkend sa snažím nepracovať už viac ako tri roky a viac-menej mi to vychádza. Každú nedeľu po zobudení idem behať, väčšinou „mosty“, čo je asi osemkilometrový úsek v Bratislave. Ako rodina sa potom ideme spoločne naobedovať, väčšinou do reštaurácie niekde v centre. Po obede si s deťmi väčšinou pozrieme film, a ak je dobré počasie, ideme do Sadu Janka Kráľa korčuľovať a bicyklovať.

Preferujete dobrú reštauráciu alebo vlastnú kuchyňu?

Žiaľ, musím napísať vlastnú kuchyňu, lebo moja manželka Lucia je výborná kuchárka a neprežila by, ak by som napísal niečo iné.

Chceli by ste radšej dom na pláži alebo v horách?

Chcel by som dom na Havaji, konkrétne na Maui North Shore v blízkosti Paia.

Kto je šéfom financií v rodine?

Ja, pretože Lucia by všetky rodinné financie rozdala na charitu.

Čo vás dokáže vytočiť do zúrivosti?

Vec, ktorá ma najviac vytáča a neviem ju spracovať, je nespravodlivosť.

Akú zručnosť či schopnosť by ste si priali, ak by ste boli superhrdinom?

Moje prvé slovo nebolo mama, tato, ale auto. Chcel by som byť ako Optimus Prime, ktorý sa vedel premeniť na kamión a potom bojujúceho robota. Niekedy mám pocit, že s týmto skillom by bola argumentácia v ťažkých životných situáciách o čosi ľahšia.

Čo vás chráni pred vyhorením?

Keďže som už raz vyhorel, o to viac si uvedomujem potrebu sledovať príznaky a aktívne im predchádzať. Práci som venoval extrémne veľa času bez akejkoľvek kompenzácie a regenerácie. Pri pohľade na svoj život a prácu z dlhodobého hľadiska som si uvedomil, že si musím určiť priority – zdravie, rodina a práca. Posledné roky aktívne cvičím – posilňovňa, beh, bicykel, plávanie spolu s deťmi približne desať hodín týždenne. Dvakrát do roka mám celkový reset vo vzdialenej destinácii, kde úplne vypnem. Víkendy mám vyhradené len pre rodinu. Tento mix mi pomáha nevyhorieť a byť produktívny.

Šimon Šicko (41) Vyštudoval architektúru na Vysokej škole výtvarných umení, po škole sa pustil do tvorby počítačových hier. V roku 2007 spolu s ďalšími troma spoločníkmi založil Pixel Federation, ktorá prerazila na Facebooku hrou TrainStation. Je investorom vo viacerých českých a slovenských start--upoch, pôsobí ako poradca Slovak-American Foundation, je členom Správnej rady Nadácie Pontis, podporuje mnohé občianske projekty napríklad v oblasti vzdelávania.