Bratislava je s cenami bývania inde, ako by si želali mnohí záujemcovia o bývanie. Preto sa rozrastá ponuka lacnejších novostavieb v okolitých obciach i menších mestách. V Pezinku takto vyrástla obytná zóna Silvanium, kde len nedávno dokončili druhú etapu. Projekt však podľa miestnej developerskej spoločnosti Vista Real láka najmä lokálnych záujemcov z radov Pezinčanov a susedných dedín. Firma sa rozhodla pre nenápadnosť a osvedčený koncept.

Nič okázalé

Hodnotením Rande s realitou už prešiel iný projekt spoločnosti, z úplne opačného spektra. Výrazné Panorama Centrum priamo na okraji historického centra zaujalo redakciu viacerými technickými riešeniami a detailmi, ale aj snahou o architektonicky výnimočnú stavbu, nepotešilo prílišným objemom samotnej stavby i jej umiestnením, kde pôsobí ako vytrhnuté z kontextu.

Dnes hodnotené Silvanium je aj vo svojej druhej etape opak. Menší projekt „zašitý“ v rezidenčnej časti zaujme najviac tak farebnosťou fasád. Do svojho okolia zapadá výškou i jednoduchým architektonickým riešením, ktoré vďaka vystúpeným častiam rozdeľuje inak dlhú hmotu.

Na úvod ešte treba spomenúť medializované problémy Silvania 2. Ku koncu stavby totiž vznikol znalecký posudok poukazujúci na viacero nedostatkov na stavbe, na základe ktorého neboli vyplatení viacerí subdodávatelia. Hoci klienti sa prirodzene o tému zaujímajú, v čase dokončenia stavby už len ťažko možno kontrolovať konštrukciu projektu.

Developer sa voči výhradám ohradzuje, hovorí len o účelovom posudku a subdodávateľom ponúka právnu pomoc. Za pravdu mu dáva fakt, že dodávateľ, od ktorého platby neplynuli, ďalej dnes už neexistuje a zdá sa, že ide skôr o schránkovú firmu.

Opakujúce sa dispozície

V časti Pezinka známej ako Muškát vzniklo v druhej etape celkovo 74 bytov v cenách od 1 650 po 1 750 eur/m2 s DPH. Po kolaudácii sú voľné približne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa