Miera inflácie sa na Slovensku dostala v marci podľa Eurostatu na 9,5 percenta. Takýto vysoký rast cien znamená, že privátni klienti bánk rozhodne nemôžu byť spokojní s konzervatívnymi investíciami.

Ako zarobiť v ťažkých časoch

Podľa Vladimíra Demčíka z privátneho bankovníctva VÚB banky sa veľmi konzervatívne investície z portfólií prakticky vytrácajú.

„Korporátny dlhopis nemožno považovať za konzervatívnu investíciu a pri vládnych dlhopisoch platí, že ak klient nechce držať dlhopis do splatnosti, tak pri súčasnom trende zvyšovania úrokových sadzieb dochádza k prepadom cien dlhopisov, čo je evidentné naprieč celým trhom,“ vysvetľuje odborník a dodáva, že nie každého investora v súčasnosti uspokojí výnos do splatnosti v rozmedzí 0,5 percenta až štyri percentá pri vládnych dlhopisoch a pri očakávanej inflácii zhruba desať percent.

Privátni klienti preto musia hľadať spôsoby, ako v čase inflácie zarobiť. „Klienti, ktorí majú ambíciu využiť aktuálne pohyby cien komodít alebo predpoklady rýchlejšieho rastu niektorých sektorov, investovali predovšetkým do spoločností energetického priemyslu, nástrojov nadviazaných na cenu ropy, ESG nástrojov, prípadne investovali do akcií spoločností zbrojárskeho priemyslu, ako sú BAE Systems, Lockheed Martin a podobne,“ hovorí člen predstavenstva a hlavný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva Privatbanky Marek Benčat.

Okrem toho upozorňuje na to, že privátni klienti vzhľadom na geopolitické riziko obmedzili európske pozície a sústreďujú sa na americké investičné príležitosti, teda veľké akciové fondy a firmy, ktoré sa v nich nachádzajú.

Neistota okolo sadzieb

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa