Prienik medzi Antonom Siekelom a politikmi SNS nie je najmä po prelome milénia ojedinelý. Súčasný šéf národniarov Andrej Danko robil napríklad pre Siekelovu skupinu advokáta a dnes je jeho dôležitým spojencom pri presadzovaní jeho záujmov a predstáv.

Mimochodom, zaujímavý názor vyslovila bývalá líderka národniarov Anna Belousovová, keď vyhlásila, že A. Danko zdedil A. Siekela po J. Slotovi. Aj keď na to neuviedla žiadne dôkazy, jej slová netreba úplne ignorovať.

Čo bolo na začiatku

Anton Siekel bol zakladateľom a spolumajiteľom Istrokapitálu, ktorý od deväťdesiatych rokov patril spolu s Pentou, J&T a Slaviou Calpital k štvorici najsilnejších investičných skupín. Aj Istrokapitál vyrástol na kupónovej privatizácii, keď skupoval podiely drobných investorov. Neskôr nadobúdal akcie firiem a pohľadávky, cez ktoré sa chcel dostať k problémovým podnikom.

Navyše išlo o prvú finančnú skupinu, ktorá ovládla peňažný ústav. V Poštovej banke najskôr postupne Istrokapitál skúpil tretinový podiel, neskôr nadobudol jej majoritu. Takto si mohli žraloci zhruba ďalších desať rokov financovať blízke firmy.

Dravé metódy

Kontroverznou udalosťou bol ich vstup do vtedajších Východoslovenských železiarní (VSŽ). Pred Vianocami roku 2001 ovládol Istrokapitál cez burzu pätinový podiel v oceliarňach. Podľa Nadácie Zastavme korupciu sa akcie fabriky ocitli na burze úplne nečakane. Dva dni potom, ako vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Harach verejne oznámil, že obchod pozastavuje. Akcie oceliarní sa na burze objavili hodinu pred začiatkom vianočnej prestávky. Takže okrem skupín, ktoré na to boli pripravené, nemal nikto iný šancu, informovala nadácia.

Siekelove nové časy: Čo bolo na začiatku a ako to vyzerá teraz

„Robil nám advokáta, ale tam sa ten príbeh končí.“ Anton Siekel vraví, že sa s Andrejom Dankom nevideli niekoľko mesiacov. Ale napríklad na vianočné sviatky si písali. Zdroj: TASR

Nepríjemne prekvapený bol najmä

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa