1. Úverový prísľub

Banka môže v predstihu vytvoriť úverový profil klienta a schváliť predbežný úverový rámec. Záujemca o nehnuteľnosť tak dopredu získa informáciu o tom, koľko mu banka bude ochotná požičať.

Môže to byť zaujímavá možnosť pre ľudí, ktorí si zatiaľ nevybrali nehnuteľnosť. V banke zistia, aký drahý dom či byt si môžu kúpiť, a podľa toho vyberať. Ponuka, ktorú banka vytvorí, je časovo obmedzená. Záujemcovia o bývanie musia počítať s tým, že na nájdenie nehnuteľnosti budú mať niekoľko týždňov.

Bytovka Ružinov
Neprehliadnite

Pokles cien nehnuteľností na Slovensku očakávajú úplne všetci

Predbežné schválenie úveru neponúka každá finančná inštitúcia. V tejto fáze klienti nemajú úver definitívne schválený, na to banka potrebuje poznať aj hodnotu založenej nehnuteľnosti. Ručiť je však možné aj inou než kupovanou nehnuteľnosťou.

2. Hľadanie nehnuteľnosti

Proces definitívneho vybavenia úveru na bývanie sa začína výberom nehnuteľnosti. Okrem ponuky predajcu treba pracovať aj s internetovou stránkou katastra. Z právneho hľadiska je nutné overiť, či nehnuteľnosť predáva skutočný majiteľ, či je nehnuteľnosť bez tiarch, bremien a iných obmedzení. V prípade kúpy rodinného domu sa treba zaujímať aj o pozemok vrátane prístupovej cesty.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa