Mnohí ľudia sa divia, že existuje niečo také ako implementačná jednotka. Znamená jej existencia pod Úradom vlády SR, že vnútorná kontrola na ministerstvách zlyháva?

Idea nášho vzniku sa viaže na to, že medzinárodné inštitúcie ako Európska komisia, MMF a OECD Slovensku vyčítali, že hoci štát prijme mnoho prínosných zmien, ich implementácia zlyháva. Vznikli sme ako spin-off projektu Hodnota za peniaze, aby opatrenia špecifikované v revíziách výdavkov zamerané na zvyšovanie hodnoty, na úspory a zlepšenie procesov nezostali len na papieri. Ale aby tu bol strážnik, ktorý to bude monitorovať.

Implementačné jednotky fungujú aj inde vo svete, no väčšinou sledujú napĺňanie priorít premiéra. Napríklad v Spojenom kráľovstve za pôsobenia Tonyho Blaira či dnes v Kanade za Justina Trudeaua. Tým sa odlišujeme od vnútornej kontroly na ministerstvách. My sa pozeráme na implementáciu štrukturálnych politík, oni skôr na procesy a úlohy v rámci ministerstiev. Veľakrát rezortom pomáhame tieto procesy odblokovať v prípade, že niekde prestanú fungovať alebo spolupracujú viaceré ministerstvá.

V Hodnote za peniaze má ísť hlavne o výsledky. To je však pre politikov a úradníkov asi veľká zmena, keďže ich snahy sa väčšinou končili len zmenou legislatívy. O akých výsledkoch však hovoríme?

Veľakrát sú diskusie s rezortmi najmä o peniazoch a o tom, ako sa má cieľ zrealizovať. Málokedy sa už sleduje, či 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa