V rozhovore sa dočítate:

 • Prečo ľudia neradi hovoria o svojich pocitoch 
 • O aké hodnoty by sa mali oprieť majitelia firiem
 • Ktorí politici ju chceli na svoju kandidačnú listinu
 • Prečo si už beh primárne nespája s výkonom
 • Ako urobila za svojím majetkom hrubú čiaru

  Pri vstupe do Profesie mi udrel do očí leták, ktorý pozýva zamestnancov na kávu s Ivanou. Čo na nej riešite?

  Zväčša témy, ktoré nesúvisia s prácou priamo, medziľudské vzťahy či komunikáciu na pracovisku, ale aj v súkromí. Niekedy odo mňa kolegovia a kolegyne chcú rady, inokedy im stačí, že si ich vypočujem.

  Mnoho ľudí si z detstva nesie množstvo nespracovaných pocitov, krívd a presvedčení, napríklad že ich v detstve nevypočuli. Keď sa im to znovu stane v práci, sú z toho, prirodzene, nešťastní. Takéto hlboké presvedčenia z detstva blokujú náš neskorší úspech.

  Ako na kolegov reagujete, keď za vami prídu s medziľudským problémom?

  Vysvetlím im, ako fungujú v živote zrkadlá. Sú nimi ľudia, ktorých stretávajú. Zrkadlia im to, čo sami nemajú spracované. Je na nich, či to chcú pomenovať a vyriešiť. S tým im pomáham. Aby si kládli otázky a zisťovali, čo to je.

  Môžete spomenúť nejakú konkrétnu situáciu?

  Niekoho sa môže dotknúť, keď je k nemu kolega direktívny, že ho nerešpektuje alebo až manipuluje. On na neho potom zareaguje podráždene.

  Keď sa spätne pozrieme, ako v tejto situácii reagovali, často zisťujeme, že to bolo skôr z pozície dieťaťa než dospelého. Vtedy pomôže pátrať v minulosti a uvedomiť si, ktorá dôležitá osoba s nami komunikovala rovnako.

  Ak ma kolega alebo šéf nerešpektuje, mala by som si hneď položiť otázku, či ja rešpektujem samu seba a to, čo cítim. Zamestnancom hovorím, že odpovede na všetky otázky majú ukryté v sebe, len ich sa nesmú báť hľadať.

  Vstupujete aj do riešenia konfliktov?

  Nevstupujem. Nechám kolegov, aby si spor medzi sebou vydiskutovali. Nemôžem im do toho zasahovať, tým by som im vyjadrila nedôveru, že to zvládnu. Kým ma o to obaja nepožiadajú, nemám čo riešiť.

  Človeku, ktorý za mnou príde, však vždy poradím, aby problém druhej osobe odkomunikoval tak, že pomenuje svoje pocity, to, ako sa v danej situácii cíti. Zároveň je veľmi dôležitá energia, s ktorou jej to hovoríme, či je to energia hnevu alebo pochopenia. Osobné útoky nepomáhajú, skôr štartujú naše ego a z toho vzniká konflikt.

  Strach, že nás budú súdiť

  Sú ľudia z Profesie ochotní ísť v komunikácii s vami aj do hĺbky, čo sa týka ich pocitov?

  Niektorí áno, iní nie. Nikoho nenútim, aby mi 

  Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

  Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

  Poslať SMS

  Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
  Objednať predplatné

  Máte už predplatné? Prihláste sa