Sankcie proti Rusku sa stupňujú a v šiestom sankčnom balíčku sa začína diskutovať o embargu na nákup ruskej ropy. Je na ďalšiu eskaláciu Európska únia pripravená? Čo by malo Slovensko v tejto situácii robiť? Aj to sú otázky, ktoré sa TREND pýtal Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad. 

Ako v súčasnosti vyzerá európska energetická bezpečnosť? 

Tento rok je pre energetickú bezpečnosť krajín Európskej únie veľkou výzvou. Som však rád, že počas môjho predchádzajúceho mandátu sme energetickú úniu posunuli na novú úroveň. Hlavne z pohľadu vzájomného zosieťovania a poprepájania jednotlivých plynovodov. Na Slovensku by sme sa museli na mnoho vecí pozerať inak, keby sme nemali prepojenie či už s Maďarskom, alebo Poľskom. Nové prepojenie plynovodov s Poľskom by malo byť funkčné od konca júna. Ďalej ide aj o investície do plynovodov, zásobníkov a celkovej infraštruktúry, ktorá nám umožňuje sa postupne pripájať aj k svetovým trhom formou LNG.

V čom sú slabé miesta existujúcej infraštruktúry?

Otázkou je priepustnosť a kapacita interkonektorov. Takisto to, koľko plynu, respektíve ropy budeme schopní získať. Plyn bude pochopiteľne zložitejšie zadovážiť na svetových trhoch. Pracujeme na tom, aby sme nadviazali na spoločné obstarávanie vakcín. Vtedy sme sa stali najväčším zákazníkom, a preto sme boli v úplne inej vyjednávacej pozícii ako ostatní partneri. Toto isté chceme urobiť aj na trhu s plynom. Veď sme jednoznačne najväčší odberateľ svetovej produkcie plynu. Z tohto dôvodu sme spustili spoločnú platformu na obstarávanie. 

Brusel plánuje zavádzať nové sankcie. Sú podľa vás opodstatnené?  

Každým dňom pribúda čoraz viac hrôzostrašných informácií a fotografií z Ukrajiny. Výsledkom je väčší tlak na politické špičky v krajinách Európskej únie, aby naďalej priťahovali skrutky sankcií. V priebehu piatich týždňov sme prijali päť balíkov ostrých sankcií. Dnes sme v úplne novej situácii a lídri prejavujú inú rozhodnosť než pri anexii Krymu. Znamená to však, že v súvislosti s nimi musíme byť pripravení niesť určité bremeno. 

Ako vidíte situáciu s embargom na ruský zemný plyn a ropu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa