Po nečakanom úmrtí zakladateľky sa stal šéfom firmy so štyristo ľuďmi. Najťažšie bolo presvedčiť klientov a verejnosť, že aj po odchode najslávnejšej svetovej architektky bude firma pokračovať a ďalej rásť, hovorí v rozhovore pre TREND. Do Bratislavy prišiel poklepať základný kameň projektu Sky Park.

Ako zmenilo nečakané úmrtie Zahy Hadid prácu štúdia?

Prácu ako takú to veľmi neovplyvnilo. Vždy to bola spolupráca nielen medzi Zahou a mnou, ale aj v širšom tíme. Samozrejme, bola to pre nás veľká osobná strata, pretože sme spolupracovali dlhé roky, komunikovali sme každý deň. Pre mňa bolo najväčšou výzvou povedať verejnosti, médiám a klientom, že sme pripravení pokračovať. Myslím si, že v brandži to všetci očakávali a chápali. Chceme sa udržať na užšom zozname pre nové projekty kultúrneho významu.

Nové zákazky budete potrebovať, aby ste uživili štyristo zamestnancov. Darí sa vám ich získavať?

Zúčastnili sme sa minimálne dvadsiatich súťaží a viaceré z nich sme vyhrali. Naša celková úspešnosť v súťažiach je okolo 25 až 30 percent. Dostali sme sa do užšieho výberu významných súťaží na koncertnú halu v Mníchove, rozšírenie Národnej galérie v Berlíne a dúfame, že uspejeme v súťaži na novú koncertnú halu v Londýne. Máme aj veľa komerčných zákaziek. Niektoré ešte navrhla Zaha, iné sú úplne nové. Pri komerčných projektoch to bolo menej problematické ako pri projektoch kultúrnych ikon.

Šéf Zaha Hadid Architects: O Bratislave sme nepochybovali

Sberbank Moscow Zdroj: Zaha Hadid Arhitects

Na koľkých projektoch pracujete?

Máme približne 80 projektov rôzneho rozsahu v rôznych fázach po celom svete. Niektoré nepotrebujú veľký tím, pretože sú už pred dokončením výstavby alebo sú to menšie súťaže. Robíme tiež dizajn a nábytok, na budúci rok prídeme s novou kolekciou pod mojím vedením. V tejto práci tiež pokračujeme.

Pracujete po celom svete. Kde máte najvýznamnejšie projekty?

Máme viaceré dôležité budovy vo výstavbe, ktoré budú dokončené v nasledujúcich dvoch rokoch a budú prekvapivé a výnimočné. Ide o veľkolepú hotelovú vežu v Makau, výškovú budovu v Pekingu s najvyšším átriom na svete alebo pekinské letisko. Nový míľnik je pre nás Sberbank v Moskve, naša prvá banka, budova s množstvom technológií. V krátkom čase otvoríme až dvadsať nových budov, najbližšie to bude stanica rýchlovlakov v Neapole. Prenikli sme na viaceré nové trhy a otvorili sme aj ďalšie pobočky v New Yorku, Mexiku a Dubaji.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa