V akom stave je letecký priemysel?

Darí sa mu dobre. Počet pasažierov stúpa, ale na trhu stále pôsobia aj letecké spoločnosti, ktoré sú neefektívne a v červených číslach. Vidím preto do budúcnosti konsolidáciu trhu, kde efektívni prepravcovia budú väčší a silnejší, kým tí neefektívni z trhu zmiznú. V poslednom roku zbankrotovali tri väčšie letecké spoločnosti: Monarch, Air Berlin a Alitalia. Som si istý, že v budúcnosti k nim pribudnú ďalšie. Na druhej strane, v Európe sú čoraz populárnejšie lowcostové spoločnosti. Momentálne prepravujú na európskom trhu 40 percent pasažierov na kratších trasách a tento podiel v ďalších rokoch určite porastie.

Zúčastníte sa na konsolidácii trhu?

Sme dostatočne veľkí, aby sme sa do konsolidácie v Európe zapojili. To neznamená, že budeme kupovať iné aerolinky. To by komplikovalo naše podnikanie a zvyšovalo náklady. Určite nás zaujímajú jednotlivé časti insolventných podnikov. V Londýne v Lutone sme získali sloty spoločnosti Monarch Airlines, vo Viedni sme získali kapacity Air Berlinu a Niki. Určite to budeme robiť aj naďalej.

Šéf Wizz Airu: Náklady rastú, letenky budú onedlho drahšie

Zdroj: SITA

Začiatkom roka ste zrušili základňu v Košiciach, predtým ste sa stiahli z Brna, v Prahe ste znížili počet liniek na tri. Čo vás na týchto trhoch sklamalo?

Stalo sa to z ekonomických dôvodov. Potrebovali sme voľnú kapacitu inde. Videli sme dobrú príležitosť v Londýne a vo Viedni, tak sme lietadlá presťahovali tam. Slovensko a Česko nebolo jediné. Kapacitu sme stiahli aj z Poľska. Navyše, Praha bola pre nás drahá, čo pre nás znamenalo nižšiu maržu. Keďže sme na náklady citliví, obmedzili sme ju. Náš biznis je založený na tom, že sa snažíme alokovať obmedzené zdroje tam, kde sa to oplatí najviac.

Aké má šance Bratislava pri masívnom nástupe lowcostov vo Viedni? Vydržíte v Bratislave aj o rok a nepostihne ju osud Košíc?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa