Slovensko počas uplynulých mesiacov z veľkej časti diverzifikovalo dodávky zemného plynu a rýchlym tempom plnilo zásobníky na zimu. Vtom však Rusko toky zemného plynu obmedzilo.

sulik
Neprehliadnite

Téma týždňa: Slovensko sa stáva dôležitým uzlom transportu plynu

Stihneme vybudovať zásoby a úplne nahradiť ruské dodávky? TREND sa o tom zhováral s generálnym riaditeľom a podpredsedom Predstavenstva SPP Richardom Prokypčákom.

Keď sme sa rozprávali naposledy, situácia sa vyvíjala pozitívne. Získali sme alternatívne dodávky a plnili sme zásobníky rýchlym tempom. Vtedy to vyzeralo tak, že by sme už v júli mohli mať dosť plynu na zimu. Do toho Rusi začali krátiť dodávky. 
Čo sa mení pre Slovensko?

Zásobníky plníme ďalej plánovaným tempom, chýbajúce množstvá dokupujeme na trhu. Kombinujeme viacero zdrojov. Je to dodávka z produkcie zo Severného mora, jedno LNG Cargo mesačne a k tomu dodávka od Gazpromu.

Dnes je situácia iná v tom, že Gazprom skutočne začal krátiť dodávky. Zároveň sme si vzhľadom na zmenenú situáciu stanovili nový plán aj z pohľadu rizík, ktoré sa nám zhmotnili minulý rok vo vzťahu k tomu, že SPP je dodávateľ poslednej inštancie, a preto aj objem plynu, ktorý plánujeme reálne natlačiť do zásobníka, bude ešte významnejší.

Bude to stačiť?

Nechcel by som hovoriť konkrétne čísla, ale mala by to byť, v kombinácii s objemami potrubného plynu, ktorý zabezpečili z iného ako ruského zdroja, dostatočne komfortná zóna pre celú krajinu.

Hovoríme o zimnom období a hlavne z pohľadu domácností. A ako je na tom priemysel?

Je to podobné, len vzhľadom na obrovské objemy, ktoré potrebuje priemysel, nie je možné zabezpečiť takú flexibilitu ako v prípade domácností. Najmä ak nastane neistota pri dodávkach v zimnom období.

Preto sa plyn zabezpečuje kombináciou intenzívnejšieho vtláčania do zásobníkov počas letného obdobia a zabezpečenia toku zemného plynu, ktorý prúdi stabilne celý rok.

Práve nad tým si vytvárame nadstavbu. Žiadny rozumný dodávateľ by nechcel staviť v zimnom období len na trhovú flexibilitu. Je potrebné naplniť zásobníky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa