Pandémia koronavírusu ich pripravila o viac ako 97 percent tržieb. Kým v roku 2019 oslavovali jednu z doposiaľ najlepších sezón, vlaňajšok bol pre cestovnú kanceláriu Firo-tour čistou katastrofou. Pre poisťovne sa stal sektor cestovného ruchu rizikovým, a tak nedostali poistenie proti insolventnosti, bez ktorého nemôžu podnikať, a nateraz končia. Šéf Firo--touru Marcel Siekel v rozhovore pre TREND hovorí o vyplatení klientov, ale aj o súčasnej situácii na trhu cestovných kancelárií. Neskrýva sklamanie, no kolegom v brandži praje veľa úspechov.

Čo vám ako prvé napadlo, keď ste sa dozvedeli, že na Slovensku máme prvých infikovaných novým koronavírusom?

Vlani v januári sme oslavovali dvadsať rokov existencie spoločnosti. Boli sme na bilbordoch a mali sme parádnu sezónu. Ale potom prišla katastrofa. Ešte v marci som si myslel, že to nebude také dramatické. Ako plynul čas, vedel som, že nás to existenčne ohrozí.

V lete sa však sezóna trochu rozbehla, dokonca sa začalo lietať.

Aj tak to nebola dobrá sezóna. Počas leta sme mali približne päť percent z bežného obratu. Ako sa blížila jeseň a koniec roka, vedeli sme, že bude problém s poistkou. V lete nám poisťovňa oznámila, že viac nebude poskytovať služby poistenia proti insolventnosti.

Aký prepad ste zaznamenali počas roku 2020?

Naše tržby klesli o 97 percent. Kým v roku 2019 naše tržby prekročili desať miliónov eur, vlani to bolo približne 600-tisíc.

cestovky
Neprehliadnite

Štát aj poisťovne nechali cestovky napospas korone, zachránia sa len silní

Štát však sľuboval pomoc a svojho času mal vzniknúť garančný fond pre cestovné kancelárie.

Áno, v spolupráci so štátom mal vzniknúť garančný fond, ktorý by určite situácii pomohol. Bohužiaľ, nestalo sa to a riešenie zostalo čisto na vzťahu medzi poisťovňami a cestovnými kanceláriami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa