Šéf PosAmu: Biznis sa prekresľuje stále

Ako ste sa dostali do IT v časoch, keď sa ešte veľmi nevedelo, čo to je?

Začal som vo vtedy ešte štátnej firme Duslo Šaľa. Možno vďaka neznalosti a ideálom som nebol ochotný brať na zreteľ, že podnikanie v socializme nebolo žiaduce. Snažil som sa presadzovať nové veci.

Z akej pozície?

Iniciatívny technológ. Nešlo to ľahko, ale niekoľko zaujímavých vecí sa podarilo presadiť. Napríklad sme nahradili tvorbu diernej pásky pre NC stroj s využitím domáceho počítača značky Commodore. Ja som nebol programátor, skôr ten, kto to organizuje. Malé koliesko, ale bolo nás viac mladých, nespokojných a dostali sme do Dusla viac moderných technológií, napríklad AutoCAD.

Takže naozaj začiatky IT.

Presvedčenie, že potenciál IT je obrovský, som nadobudol ešte v Dusle. Zdalo sa mi, že možnosti na trhu sú oveľa väčšie než dynamika vývoja vo firme, a rozhodol som sa odísť. Pritom Duslo bolo progresívne, no malo technologické a ekonomické bariéry.

Museli ste sa nejako hľadať?

V októbri 1990 som skončil a uvedomil som si, že by som si mal hľadať prácu v celoslovenskom rozmere. Na mesto alebo okres bolo to, čo som robil v Dusle, neopakovateľné. Bola to veľká firma s možnosťou prístupu na zahraničné trhy. Začal som sledovať inzeráty a nejaká novozaložená spoločnosť PosAm hľadala obchodníka. Keďže oni boli menej skúsení ako ja, lebo boli mladší a ja som už nakupoval technológie, keď som dostal úlohu pripraviť ponuku – zaujal som ich.

Ako ste využili skúsenosť z veľkej firmy v podniku, ktorý bol – dnešnou rečou – start-up?

Mali nadšenie, kontakty zo školy a chýbala im skúsenosť niekoho z praxe. Niekoho, kto už videl a vyhodnocoval ponuky aj medzinárodných firiem a prispel k nasadeniu moderných technológií do praxe.

Preskočme do čias, keď ste sa dostali na čelo firmy, navyše ako majiteľ. Čo sa zmenilo?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa