Prezident IT asociácie Slovenska (ITAS) Emil Fitoš vysvetľuje, aké zmeny má do verejného obstarávania priniesť nová Koncepcia nákupu informačno-komunikačných technológií.

Konkurencia v tendroch

Ako vnímate analýzu UVOstatu?

Nepoznal som tie čísla, je to zaujímavé. No ak si pozriete, ako sa súťažilo vlani a tento rok, zistíte, že počet súťažiacich je výrazne vyšší a v každej súťaži prebieha krutý boj. Taký je trh dnes. Počet súťažiacich ovplyvňuje veľkosť trhu v danom období. Najväčšie tržby dosahovali firmy v rokoch 2014 a 2015, keď sa končila možnosť čerpať eurofondy z minulého programového obdobia. Vtedy si firmy dokonca vyberali, do ktorých projektov štátu pôjdu.

V rokoch 2014 a 2015 bojovali o IT zákazku priemerne dvaja súťažiaci, v nasledujúcich rokoch traja. A v prvom kvartáli 2019 už len jeden.

Dôvodom je zrejme uzatváranie dodatkov k existujúcim servisným zmluvám. V zmysle novely zákona o verejnom obstarávaní je možné do istej výšky zazmluvniť prevádzkové servisné zmluvy formou dodatku k zmluve. V týchto prípadoch sa podpisuje s jedným dodávateľom.

Made with Flourish

Kompletný rebríček tu: https://www.uvostat.sk/blog/kto-s-kym-v-statnych-it-sutaziach

Nezdá sa teda, že by na trhu vládla krutá súťaž, ako hovoríte...

Pozrite sa na prebiehajúce tendre na nové projekty Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), Sociálnej poisťovne, ministerstva spravodlivosti. Tam to má charakter veľmi vážneho konkurenčného boja. Pravidlá čerpania eurofondov dnes ani neumožňujú, aby sa uzatvorila súťaž, kde sú menej ako traja súťažiaci.

Nové pravidlá

Asi sa však zhodneme na tom, že počet súťažiacich je veľmi nízky. Čo s tým?

Súhlasím. Situácia sa dá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa