Prečo sa v súvislosti s činnosťou KÚ FS spomínajú nátlakové praktiky? V minulosti takéto informácie o spoločnosti Dúha použila opozičná poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS).

To neviem, musíte sa spýtať tých, ktorí tieto dezinformácie šíria. Myslím si, že postupujeme v zmysle zákona tvrdo a tieto mýty rozširujú najmä spoločnosti, kde zasiahneme a zaistíme účtovníctvo. To je silný zásah do práv spoločností alebo osôb. Aj na základe toho, aby nevznikali dezinformácie o činnosti KÚ FS, som žiadal o rozšírenie kompetencií vo vzťahu k DPH na vstupe, aby sme mohli prípady doťahovať do konca v trestnom konaní.

To sa stalo?

Nie. My DPH na vstupe nemôžeme vyšetrovať, na rozdiel od spotrebných daní. Zbierame fakty a dôkazy v rámci operatívnej činnosti a celý spis ako podnet na trestné stíhanie odstupujeme na políciu. Policajti to buď odmietnu, alebo začnú trestné stíhanie a môžu s nami spolupracovať. Naša ďalšia úloha je skôr analytická alebo zabezpečujeme súčinnosť pri domových prehliadkach, previerkach a podobne.

Šéf daňových kriminalistov: Sme strašiakom. Nátlak na firmy je ale dezinformácia

Ľudovít Makó Zdroj: Maňo Štrauch

Ako často využívate ako predbežné opatrenie zaistenie majetku alebo účtov firiem?

Od septembra 2017 veľmi často. A to na základe dohody na porade vedenia Finančnej správy. Tento inštitút sa zložito vykonáva zo strany daňových úradov vo firmách pripravených na karuselové podvody. Vtedy je naša rýchlosť ako represívneho orgánu omnoho účinnejšia. Tlačím na to, aby sme k tomu pristupovali vždy, ak nie je možné vybaviť vec iným spôsobom.

Koľkokrát ste to spravili za štyri mesiace?

Vydali sme asi 30 takýchto predbežných opatrení.

Pomerne veľa, keďže sa bavíme o práve na súkromné vlastníctvo a podnikanie, ktoré je garantované ústavou. Nikto na KÚ FS nepodal žalobu?

Mali sme odvolania voči týmto rozhodnutiam. Doteraz odvolací orgán nezrušil ani jedno predbežné opatrenie KÚ FS. Mali sme tri sťažnosti, inšpekcia a kontrolné orgány konštatovali, že sme zákon neporušili.

Na základe čoho sa v praxi rozhodujete, či k zaisteniu majetku alebo účtovníctva pristúpite?

Ak vo firme prebieha daňová kontrola a je veľký predpoklad, že nebude mať z čoho uhradiť splatnú daň, subjekt nespolupracuje, snaží sa byť nekontaktný alebo keď sa manažment už v minulosti vyhýbal daňovej povinnosti. KÚ FS vtedy zasiahne a zaistí dokumenty, tá časť účtovníctva, ktorá je potrebná pre daňovú kontrolu, zostáva u nás.

Šéf daňových kriminalistov: Sme strašiakom. Nátlak na firmy je ale dezinformácia

Ľudovít Makó Zdroj: Maňo Štrauch

Stalo sa, že ste zablokovali majetok firme a tá bola napokon v poriadku?

Zatiaľ nie. Ale v mnohých prípadoch sa peniaze na účtoch zaistili v prospech správcu dane a už sú na účtoch v Štátnej pokladnici.

Môžete sa vy osobne zaručiť, že nikto v KÚ FS tieto silné právomoci nezneužíva na vydieranie podnikateľov? Prípadne naopak, že by na KÚ FS robili ľudia, ktorí zabezpečujú niektorým podvodníkom za úplatok beztrestnosť?

Ruku do ohňa nemôžem dať za nikoho. Ale všetky predbežné opatrenia a ostatné rozhodnutia podobnej povahy podpisujem ja ako riaditeľ. Spisový materiál príde ku mne na stôl, ja si ho naštudujem a rozhodnem. Beztrestnosť na KÚ FS nevie jednotlivec zaručiť nijakým spôsobom.

Prišli ste niekedy na zásah a mali ste pocit, že firma dostala dopredu echo?

Áno.

A to ste si ako vyhodnotili? Lebo informáciu mohli dostať len z KÚ FS.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa