Podnikať v čase mieru a podnikať v čase vojny je rozdiel. Manažéri musia rozmýšľať strategicky, riešiť iné problémy, reagovať flexibilne, brať do úvahy rýchlo sa meniace podmienky vo všetkých smeroch. Vojna na Ukrajine ovplyvňuje všetko vrátane obchodu a výroby. Jednou zo slovenských spoločností, ktorá priamo podniká na území napadnutého štátu, je Chemosvit. Po prvotnom šoku všetky jeho firmy na území Ukrajiny opäť naštartovali výrobu.

Chemosvit má na Ukrajine viacero firiem, či už ide o vlastné, alebo spoločné podniky s fínskymi a bulharskými partnermi. Ako ste sa tam dostali?

Na Ukrajinu sme expandovali už v roku 1996, konkrétne do bývalého priemyselného areálu v meste Luck. Okrem budov a infraštruktúry tam boli niektoré technologické zariadenia na výrobu potravinárskych fólií a elektrofólií. Postupne sme tam presúvali ďalšie zariadenia, ktoré sme predtým využívali u nás vo Svite. Chemosvit je teda v pozícii materskej spoločnosti a na Ukrajine, čo sa týka charakteru výroby, prevádzkuje podobné prevádzky ako vo Svite.

V akom postavení sú vaše firmy na Ukrajine?

Ukrajinské firmy sú priamo dcérskymi spoločnosťami Chemosvitu, respektíve jeho dcérskych spoločností vo Svite. Ako som už spomenul, aj na Ukrajine sme nadviazali na dobrú spoluprácu s naším dlhoročným fínskym partnerom Raniplast, s ktorým sa na joint venture podieľame „manželským“ pomerom 50 : 50, rovnako ako vo Svite. Iba nedávno sme na Ukrajine vytvorili novú dcérsku spoločnosť na výrobu a predaj potravinárskych fólií, kde spolupracujeme s bulharskou firmou Plastchim.

Čo sa týka produktov, vo všeobecnosti môžeme naše firmy pôsobiace na Ukrajine rozdeliť na výrobu elektrofólií, výrobu potravinárskych fólií, ich potlač a zušľachťovanie a na výrobu vlákien.

Aký je rozsah vášho podnikania na Ukrajine?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa