Jeho dvaja synovia, Eduard mladší a Karol, ktorí už pracujú v skupine United Industries, sa však na vec pozerajú kritickejšie: vinice patria k najstratovejším biznisom rodiny. A sprevádzaní zachmúreným pohľadom otca v rozhovore pre TREND naznačia, že keď budú oni viesť rodinný majetok, skôr budú rozvíjať biznisy, ktoré zarábajú teraz, a nielen vo víziách v budúcnosti. A tiež, že slabšie aktivity vidia užšie ako dnes.

U Šebovcov sa mieša rozdielny pohľad generácií na podnikanie. „Vždy si rád vypočujem chlapcov, no ničoho z toho, čo dlho budujem, sa nezbavím,“ hovorí otec. Drží sa pravidla kapitánov domáceho biznisu, že firmy sa nikdy nepredávajú. Buď rastú, alebo pod ich rukami aj končia.

Synovia akceptujú, že pokiaľ je na vrchole otec, tak rozhoduje. Otec zasa oceňuje, že synovia sa o rodinný biznis zaujímajú. Hoci na otázku, či chce zakladať ďalšie vinice, odpovedá, že zrejme áno. Aj preto, že iné biznisy mu zarábajú viac.

Cez Harvardy i Čínu

Dnes už 65-ročný otec vyštudoval filozofiu, no po revolúcii začal skupovať akcie drobných „kuponkárov“ a dostal sa aj do vedenia Harvardských investičných fondov, v ktorých pôsobil aj Juraj Široký a ktorých českí lídri sú prešetrovaní za spreneveru.

V kupónke sa E. Šebo zameral na cukrovary. Peniaze, ktoré zarobil na ich neskoršom predaji, investoval najmä do vinárstva, mliekarenstva a realít. Z čias kupónky vlastní tiež výrobcu zdravotníckych potrieb Protetiku. Dnes Šebove United Industies zamestnávajú tisíc ľudí a majú tržby okolo 70 miliónov eur.

3,5 mil. € zarobil za ostatné štyri roky Šebovcom výrobca zdravotných pomôcok Protetika

Dvadsaťdeväťročný Karol vyštudoval obchod a marketing, dva roky je obchodným riaditeľom biznisu s vínom. Pôvodne s ním otec rátal ako so strážcom čínskeho vinárskeho podniku, ktorý rozbieha s tamojším partnerom. Karol v Číne dva roky žil a učil sa jazyk. No napokon sa rozhodol pre biznis na Slovensku. Znalosti čínštiny sa mu hodia, tento rok Šebovci do Číny vyvezú päť percent vinárskej produkcie.

Šebovci: Mladí učia otca počítať

„My dvaja si demokraticky povieme svoje, a otec aj tak vždy spraví, ako uzná za vhodné,“ hovorí Karol Šebo (bez klobúka) Zdroj: Maňo Štrauch

O tri roky starší brat Eduard po pražských štúdiách práva ostal v Česku, kde predával slovenské vína rodiny. Dnes už žije na Slovensku. Je otcovým asistentom v United Industries, dohliada na viaceré biznisy firmy. Najviac ho baví hľadať synergie.

Obaja synovia hovoria, že podnikať sa učia radšej, ako keď ich otec zamladi nútil 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa