Ceny povinných poistiek sú na Slovensku v porovnaní s krajinami západnej Európy nízke. Poisťovne však musia garantovať rovnaké limity poistného krytia ako spoločnosti v iných krajinách Európskej únie.

Slovenské poisťovne mohli doteraz ponúkať lacné poistky najmä vďaka tomu, že vyplácali nižšie poistné plnenia ako poisťovne v západnej časti Európy. Vďaka nižším mzdám sú totiž na Slovensku lacnejšie opravy automobilov. Nižšie náklady sú aj na zdravotnú starostlivosť či na odškodné v prípade invalidity či smrti.

Dlhodobo stratový produkt

Pod nízke ceny je podpísaná aj silná konkurencia. Motoristi sú navyše veľmi citliví na cenu týchto poistiek. A keďže sa z nich platia škody niekomu inému, často ich zaujíma len výška poistného. Poisťovne dúfajú, že ak získajú klienta na lacné povinné zmluvné poistenie, dokážu mu predať aj iné svoje produkty, na ktorých zarobia.

Všetky tieto predpoklady lacných poistiek sa však postupne rúcajú. Kombinovaný ukazovateľ, ktorý vyjadruje, či je poistenie v zisku alebo v strate, pri autopoistení už dlhodo ukazuje, že poisťovne na tomto produkte prerábajú. V minulom roku kombinovaný ukazovateľ pri autopoistení dosahoval 111,5 percenta. To znamená, že za každých sto eur, ktoré poisťovne zinkasovali na poistnom, vyplatili na poistných plneniach a ďalších nákladoch 111,50 eura. V prvom polroku tohto roku síce klesol na 103,1 percenta, no stále je tento produkt v strate.

„V najbližšom čase musí nevyhnutne dôjsť k výraznému nárastu cien,“ komentuje vývoj kombinovaného ukazovateľa hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová. Rovnaký názor má Oliver Borko zo spoločnosti Assure. „Poisťovne budú musieť zdvihnúť ceny povinného zmluvného poistenia o niekoľko desiatok percent,“ tvrdí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa