Sasko-Anhaltsko je všetko, len nie úspešný spolkový štát. Predtým takmer trojmiliónový východonemecký región má dnes približne dva milióny obyvateľov. Z hnedouhoľných povrchových baní je jazerná krajina a úplné ukončenie ťažby uhlia ohrozuje tisíce ďalších pracovných miest. Takisto tunajší chemický priemysel, predtým pýcha východného Nemecka, je len spomienkou na slávnu minulosť. Aj preto hrubý domáci produkt na hlavu napriek obrovským dotáciám plynúcim takmer tridsať rokov zo západného Nemecka zaostáva nielen za „starými členskými štátmi“, ale dokonca aj za Českou republikou.

Nemožno sa teda čudovať, že práve tu pred piatimi rokmi zabodovala ultrapravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá v roku 2016 využila frustráciu miestneho obyvateľstva z „pozvania“ milióna prevažne sýrskych a irackých utečencov kancelárkou Angelou Merkelovou.

Zdalo sa, že po neveľmi zvládnutom druhom polčase covidovej pandémie, ktorý bol aj v Nemecku náročnejší a na nečakane dlho obmedzil život veľkej časti Nemcov, by sa mohol úspech AfD z roku 2016 minimálne zopakovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa