Bývalá vláda odovzdávala moc s veľkým problémom na rováši – kolabujúcim systémom na finančnej správe. Morálne zastaraný IS RDS od Novitechu už bol odstavený, no nový IS KONS bol stále nedorobený a nefunkčný. Na pozadí predvolebného boja musel štát rozriešiť dilemu —či riskovať škody a pokračovať v nasadzovaní manažérsky nezvládnutého nového systému, alebo sa vrátiť k starému, no funkčnému riešeniu od neobľúbeného dodávateľa.

Aby sa predišlo politikárčeniu a lobistickým vplyvom, boli na pomoc prizvaní nezávislí experti — informatici z akademickej obce. Dali pragmatický verdikt a odporúčanie, ktoré riadiaci výbor projektu zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov (Unitas) akceptoval. No urobili aj istú nadprácu, ktorá sa nemusela páčiť niektorým zainteresovaným biznismenom. Na záznam dali radu, ktorej akceptovanie by mohlo štátu ušetriť milióny eur. Na úkor veľkých IT dodávateľov. Lenže personálne rozhodnutia nového vedenia rezortu financií vyvolávajú otáznik nad tým, či sa avizované šetrenie dotkne aj tejto oblasti.

Rada navyše

Odporúčanie akademikov znelo nasadiť systém od Novitechu, ktorý je „technicky zaostalý, bez potenciálu ďalšieho rozvoja“– ale funkčný. O novom IS KONS sa vyjadrili, že má dobrú koncepciu a potenciál na ďalší rozvoj. V danej chvíli to však bol nepoužiteľný nedorobok a dočasným nasadením IS RDS sa mal získať čas na jeho dokončenie.

A potom prišla rada navyše: Hoci ešte nedorobený, IS KONS je koncepčne navrhnutý dosť dobre na to, aby po dokončení mohol slúžiť ako plnohodnotný daňový informačný systém. (Bol by to pritom systém vyvinutý doma — na pôde finančnej správy, ktorá by bola jeho vlastníkom a nemusela by sa zamotávať do licenčných sporov ako v minulosti.) Pôvodne sa pritom s týmto systémom počítalo len ako s prechodným riešením pred nasadením finálneho riešenia postaveného na architektúre spoločnosti SAP. No podľa expertného názoru vysloveného na riadiacom výbore by systém na platforme SAP bol technologicky komplikovaný — a drahý. Podľa aktuálneho znenia zmluvy s IBM, v rámci ktorej sa nový systém vyvíja a nasadzuje, by len SAP licencie mali stáť 6,6 milióna eur bez DPH. Technická podpora má stáť navyše 22 percent tejto sumy ročne. To sú len licencie, ďalšie milióny majú stáť činnosti súvisiace s nasadzovaním.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa