Kladú si otázky, načo robia 8K televízory a či sme si pred týždňom kúpili nový 4K televízor zbytočne. Aj to s obavami, lebo väčšina televíznych staníc vysiela ešte len vo full HD. Bolo by naivné myslieť si, že inžinieri Samsungu si tieto otázky nepoložili tiež. Mal som príležitosť pár dní testovať, ako na ne odpovedali.

8K nie je novinka

Nejdem opisovať funkcie, vlastnosti a kvalitu testovaného televízora Samsung Q900R bez toho, aby som sa najskôr nezbavil primárnej záležitosti. Tou je trochu hlbšie rozobrať, čo vlastne znamená 8K rozlíšenie v televízoroch. Pretože hoci s tým Samsung neprišiel ako prvý, zjavne má predpoklady rozšíriť túto technológiu medzi masy.

Je dobré si uvedomiť, že čisto technicky 8K nie je v skutočnosti až taký extrém, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Lepšie povedané, závisí od veľkosti obrazovky, ktorá má toto rozlíšenie. Samsung Q900R je dostupný s uhlopriečkami 65, 75 a 85 palcov.

Samsung tlačí 8K do mainstreamu. Prečo má ľudí zaujímať, keď nemajú ani 4K

Zdroj: Samsung

Napríklad v strednom prípade to je spojenie štyroch 4K displejov s uhlopriečkou 32 palcov. A takýto 4K monitor už určite nie je žiadna rarita. Aj to je jeden z motívov, prečo sa podľa zástupcov kórejskej firmy do 8K pustili. Na 4K monitor sa pozeráme približne do 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa