Príbeh priam bleskového zažiarenia a následného pádu smartfónu Galaxy Note 7 už musí dávať nejaký filmový tvorca na papier. Veď ide o unikátnu zhodu okolností, ktoré túto aféru zapíšu do histórie. Nechýba hviezdny protagonista, tajomné okolnosti, gradácia napätia, konšpiračné teórie, druhé vyvrcholenie drámy a otvorený koniec. Akoby sa pod to podpísal Christopher Nolan, tvorca filmov Inception alebo Interstellar.

Príbeh čudnej batérie

Dej tohto trileru sa začína koncom leta, keď kórejská firma predstavila Galaxy Note 7. To najlepšie, čo doteraz vyrobila. Smartfón vychádzal z dobre sa predávajúceho modelu Galaxy S7 Edge. Ale edícia Note vždy okrem plnej výbavy pridáva ešte o niečo väčší displej a hlavne aktívny stylus, ktorý dokáže výrazne rozšíriť využitie tohto mobilu. Či už na presnejšie úpravy fotografií alebo tabuliek alebo na písanie poznámok na vypnutej obrazovke.

Nebolo preto prekvapením, že Note 7 sa stal hitom, hlavne pre náročnejších zákazníkov, ktorí nedbali na cenu okolo 850 eur. Samsung za prvé dva týždne dokázal predať dva a pol milióna týchto zariadení. Okrem nových majiteľov si ho pochvaľovali aj odborní recenzenti. V Soule si už začínali mädliť ruky.

Vtom sa objavila správa, že jeden Note 7 sa pri nabíjaní prehrial natoľko, že vzbĺkol. Fakt je, že sa to sa občas stalo rôznym značkám. Potom sa však objavovali ďalšie a ďalšie prípady z Kórey a Spojených štátov. Samsung ich neodignoroval. Mesiac po spustení predaja oficiálne potvrdil chybu batérie a začal sťahovať všetky smartfóny na výmenu.

Zvláštne je, že na európskom trhu k žiadnemu incidentu nedošlo. Pritom vnútri zariadenia sú rovnaké batérie.

V tomto bode sa zvyčajne podobné príbehy končia. Lenže začiatkom októbra sa na prekvapenie všetkých znova zjavili zábery a dokonca aj videá horiacich Note 7. Tentoraz šlo o už vymenené kusy. Samsung tak radšej hodil uterák do ringu a stopol nielen výmenu, ale aj samotnú výrobu. Odhadovaná strata sa vyšplhala z dvoch miliárd amerických dolárov vo fáze výmeny na minimálne päť miliárd pri zastavení produkcie. Aféra zakývala aj s hodnotami akcií Samsungu. Prepad o osem percent znamenal zníženie kapitalizácie o osemnásť miliárd dolárov.

Samsung sa s horiacim Note 7 vyrovnal lepšie ako iní hriešnici

Galaxy Note 7 vydrží pod vodou... Zdroj: SITA/AP

Samsung sa s horiacim Note 7 vyrovnal lepšie ako iní hriešnici

...ale občas podľahne inému živlu Zdroj: Profimedia.cz

Zvládne to

Ako sa niečo také mohlo stať? A dvakrát? Aký to bude mať dosah na bankové účty Samsungu a jeho renomé? Doteraz sa presne nevie, čo chybu spôsobuje. Všeobecne prijatá teória hovorí, že tenký plast deliaci anódu a katódu v batérii pri jemnom poškodení skratuje a nasleduje hraničné prehriatie až explózia. Má to však háčik.

Samsung tvrdí, že tento neželaný ohňostroj sa pokúšala replikovať stovka zamestnancov – a nepodarilo sa im to. Zvláštne je aj to, že na európskom trhu k žiadnemu incidentu nedošlo. Pritom vnútri zariadenia sú 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa