Jumbo mobil alebo – ako vraví Samsung – digitálny zápisník má oproti predchodcovi väčší displej aj kapacitu batérie, hoci je o zopár desatín milimetra užší a tenší a len o milimeter dlhší. Dokonca aj hmotnosť klesla z 183 na 167 gramov.

Dizajnéri sa tiež snažili. O niečo hranatejšie tvary trojkového Notu vyzerajú elegantnejšie. Imitácia prešívanej kože na zadnom kryte a dreva na balení mobilu je trochu ako z čínskeho bazáru, no stále lepšia ako lesklý plastový kryt pri Note 2.

Mierne väčší amoledový displej s nádhernými, aj keď mierne prehnanými farbami a výborným kontrastom poteší. Rovnako prechod na full HD rozlíšenie.

Štvorjadro (2,3-gigahertzový Snapdragon 800) s bezprecedentnými tromi gigami ramky robia z trojkového Notu rýchlik pri všetkom. Aj o rok to bude veľmi výkonný stroj.

Note 3 potvrdzuje tradíciu série pri výdrži batérie. Pri intenzívnom používaní ho stačí nabiť ráno a potom až na druhý deň okolo obeda.

Note 3 je síce pracovný nástroj, no ani fotoaparát nemá len do počtu. Kvalita výstupov z 13-megapixlového snímača je prvotriedna. Subjektívne lepšia ako pri Galaxy S4. Note 3 ako prvý na trhu podporuje nahrávanie videa v 4K. Hoci zatiaľ to, vzhľadom na vysokú cenu televízorov s ultravysokým rozlíšením, veľký význam nedáva.

Užitočnou novinkou je trojkový USB konektor. Pri kopírovaní väčších dát cez kábel je nárast rýchlosti oproti štandardnému micro USB citeľný.

Azda najsilnejšou stránkou Notu je stylus s prepracovanými a aj novými funkciami a aplikáciami. Hoci celkovo sa androidová grafická nadstavba Touchwizz môže zdať prekombinovaná. Niektoré funkcie používateľ nikdy nezapne. Možno by bolo vhodnejšie nechať na majiteľovi smartfónu, čo všetko si na mobil doinštaluje.

Samsung Galaxy Note 3 a Galaxy Gear: Výbava ako od Q

Galaxy Note 3 Zdroj: Samsung

Samsung Galaxy Note 3

plusy

mínusy

displej

prostredie Touchwiz

konštrukcia

otázny dizajn

výkon

fotoaparát

práca so stylusom

výdrž batérie

Pokiaľ ide o druhú zložku „agentskej výbavy“, dá sa povedať, že pozornosť verejnosti si nové Galaxy Gear zaslúžili. Hodinky sú elegantné, hoci silikónový remienok sa nedá vymeniť, pretože obsahuje mikrofón a objektív fotoaparátu. S rozmermi 37 x 57 x 11 milimetrov a hmotnosťou 74 gramov je ich nosenie vcelku pohodlné.

Základom Gearov je 1,6-palcový dotykový amoledový displej s rozlíšením 320 x 320 bodov. Hodinky poháňa 800-megahertzový procesor s pol gigabajtom operačnej pamäte.

Slot na SIM kartu nemá, pre plnú funkcionalitu musia byť cez Bluetooth pripojené k smartfónu. Čo je dosť nepraktické, Gear nemajú ani micro USB konektor. Nabíjať ich treba cez špeciálnu kolísku s dotykovým konektormi. Batéria vydrží dva dni bežného používania.

Systém nie je úplne intuitívny. Nové gestá ťahaním či klepaním prstov na displej sa treba naučiť. Vstavaný reproduktor pri telefonovaní v hlučnej električke nepomôže, pri jazde autom je hovor bezproblémový.

To isté platí o rozprávaní do mikrofónu. Pravda, hovoriť (alebo kričať) do vlastného zápästia je ešte čudáckejšie ako fotografovanie veľkým tabletom.

Práve fotenie je druhou najatraktívnejšou funkciou Gearov. Jedným gestom možno urobiť 1,9-megapixlový záber alebo 15-sekundové HD video. Kvalita je, prekvapivo, slušná, porovnateľná s prednou kamerou vlajkových smartfónových lodí.

Z výroby hodinky obsahujú aplikácie na upozornenie o nových správach, hlasové ovládanie a poznámky, ovládač médií a krokomer. Samsung Apps ponúka ďalších tridsať vizuálov ciferníkov a aplikácií. Trochu nepochopiteľné je, že na nový e-mail hodinky upozornia, no prečítať sa dá len na telefóne.

Negatívom je trochu prestrelená cena, Gear sa predávajú za tristo eur. Kombinácia s trojkovým Notom z peňaženky záujemcu vytiahne ešte ďalších 650 eur.

Záverečné hodnotenie: Samsung v digitálnom zápisníku Galaxy Note 3 zlepšil všetky parametre aj prácu so stylusom. Galaxy Gear sa k tomuto smartfónu hodia. Fanúšika technológií či špionážnych filmov nadchnú, no náročnejšieho používateľa úplne neuspokoja.

Samsung Galaxy Gear v kocke

plusy

mínusy

kvalitné šasi

výdrž batérie

displej

spôsob nabíjania

telefonovanie a fotografovanie

vysoká cena

Zariadenia zapožičal Electro World.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.