Ruský prezident Vladimir Putin takmer pred troma týždňami prepadol bez zjavného dôvodu a dokonca bez vyhlásenia vojny Ukrajinu. „Špeciálna operácia“, podľa oficiálnej ruskej propagandy zameraná na ochranu separatistických a Moskvou uznaných útvarov Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, sa odvtedy napriek húževnatosti ukrajinskej armády rozlieza ako rakovina po celej Ukrajine.

V bojoch už padli tisíce vojakov na oboch stranách, zahynuli stovky ukrajinských civilistov, škody spôsobené Ukrajine bombardovaním a bojmi idú do stoviek miliárd eur. V ruinách je polmiliónový prístav Mariupol, obrovské škody sú v miliónovom Charkove, bombardovaný je Kyjev, Ľvov alebo Odesa. S „operáciou zameranou čisto proti vojenským cieľom“, ako tvrdí Kremeľ, má vojna proti Ukrajine spoločného asi toľko ako amputácia ruky s chirurgickou operáciou nervov na palci.

Popri tejto vojne na ukrajinských bojiskách, do ktorej sa Západ pod vedením USA odmietol priamo zapojiť a v ktorej poskytuje Ukrajine len obrovskú finančnú a materiálnu pomoc a dodávky zbraní, sa začala ihneď po útoku vojna ekonomická.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa