Do výskumnej firmy Panara, ktorá sa v Nitre venuje vývoju biorozložiteľných materiálov, vstúpil významný zahraničný investor. Menšinový, približne tretinový podiel vo firme získal európsky obalový líder – rakúska skupina Alpla Group.

Inovatívnemu slovenskému projektu, postavenému na intenzívnej spolupráci akademického a podnikateľského prostredia, sa tak otvárajú možnosti priemyselnej produkcie. 

Dlhodobým cieľom výskumníkov zo spoločnosti Panara je nahradiť čo najväčší podiel „klasických“ plastov vyrábaných z neobnoviteľných zdrojov. Z novovyvinutého materiálu sa im už podarilo vyrobiť viacero prototypov produktov vrátane pohárov, príborov, misiek, ale aj vreciek na odpad či dokonca puzdier na mobil a rámov na slnečné okuliare.

Materiál Nonoilen v minulosti zaujal napríklad aj švajčiarsku firmu Curaprox, ktorá z neho vyrobila sériu zubných kefiek. Potenciál patentovanej technológie je však omnoho väčší, môže si nájsť uplatnenie aj v segmente výroby obalových materiálov.

Nitra - firma Sezama, s.r.o. - PET fľaše - výroba
Neprehliadnite

Svetová výroba plastov vlani klesla len tretíkrát od druhej svetovej vojny

Spolupráca s univerzitou

Nitriansku firmu má pomôcť nasmerovať týmto smerom spojenie s kľúčovým nadnárodným hráčom. „Panara má veľa skúseností v oblasti plastov na biologickom základe. Vstupom do spoločnosti a partnerstvom s ňou by sme chceli toto know-how preniesť aj do aktivít pre našich zákazníkov,“ uviedol Günther Lehner, predseda predstavenstva Alpla Group zodpovedný za udržateľnosť, obehové hospodárstvo, technologický rozvoj a inovácie.

Výskumný tím firmy Panara tvoria do veľkej miery doktoranti Slovenskej technickej univerzity.
Zdroj: Panara
Výskumný tím firmy Panara tvoria do veľkej miery doktoranti Slovenskej technickej univerzity.

Doteraz bola jediným akcionárom spoločnosti Panara rodina nitrianskeho podnikateľa Miroslava Galamboša. Jeho firma sa výskumu biopolymérov venuje od roku 2006. Na projekte intenzívne spolupracuje s profesorom Pavlom Alexym zo Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Tá má v sídle firmy vysunuté pracovisko, excelentné Centrum pre aplikovaný vývoj environmentálne vhodných polymérnych materiálov (CEPOMA). Na platforme tejto vzájomne výhodnej spolupráce školy a firmy vyrástol výskumný tím, zložený najmä z bývalých a zo súčasných doktorandov.

Investícia do inovácie

„Cieľom slovenskej spoločnosti Panara je dosiahnuť v oblasti nakladania s plastmi komplexné, reálne ekologické riešenia na báze vlastného patentovaného materiálu Nonoilen. Preto sa nepridala k širokej plejáde výrobcov bioplastov alebo kompostovateľných plastov, ktorí nehovoria celú pravdu, za akých podmienok sa ich materiály likvidujú alebo, v lepšom prípade, biologicky degradujú“, hovorí pre týždenník TREND konateľ spoločnosti Panara M. Galamboš.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa