Drony ako kedysi výsostne armádna technológia úspešne pristáli aj na civilnom spotrebiteľskom trhu. Nie sú pritom len hračkou technologických nadšencov, ale v čoraz väčšej miere aj inovatívnym nástrojom šetriacim náklady vo veľkom biznise. Ide pritom o trh, ktorý stále nenabral plnú výšku svojho potenciálu. Podľa odhadov by globálny trh s priemyselnými službami dronov mal do roku 2025 narásť takmer na 64 miliárd dolárov, teda na štrnásťnásobok svojho objemu v roku 2018. Vonkoncom pritom nejde len o doručovanie zásielok.

Svoje miesto na vznikajúcom trhu si aktívne hľadajú aj viaceré slovenské startupy a dôkazom ich potenciálu je, že za nimi stoja lídri domácej IT scény. Na ceste k medzinárodnému úspechu im však zatiaľ polená hádže štát, ktorému sa nedarí plniť svoje záväzky a tým umožniť plynulý prelet inovácií ponad hranice. 

Prelet pomedzi regály

Využitie dronov dokáže firmám priniesť významné úspory. Nasadenie bezpilotných letúnov nedávno vo svojom sklade v Zavare predviedla francúzska spoločnosť Gefco, ktorá na Slovensku zabezpečuje logistiku pre trnavskú automobilku Stelantis. Drony firme v pilotnom projekte zabezpečujú inventarizáciu skladových zásob. 

„Inventarizáciu skladových zásob aktuálne realizujeme ľudskou silou, konkrétne zamestnancom v klietke vysokozdvižného vozíka. Ide teda o pomerne nebezpečnú a zdĺhavú činnosť,“ hovorí manažérka inovácií v spoločnosti Gefco Zuzana Tryznová. Nasadenie dronov tak firme prináša významnú úsporu pracovnej sily a urýchlenie celého procesu.

Spoločnosť avizuje, že v priebehu niekoľkých mesiacov plánuje automatizovanou inventúrou pokryť celý sklad, pričom investícia do tejto inovácie by sa jej mala vrátiť už za sedemnásť mesiacov. Zo Zavaru by sa následne mala technológia rozšíriť do ďalších skladov skupiny na Slovensku aj v zahraničí. Kým v pilotnom projekte drony využíva na inventarizáciu tovaru v interiéri skladu, v budúcnosti počíta s ich nasadením aj na odstavných parkoviskách s rozlohou rádovo desiatok hektárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa